Czas wysiać pomidory! 🍅😀🍅 Jak to zrobić? I jakie są ciekawe odmiany pomidorów, które możemy uprawiać w ogrodzie lub na balkonie? O tym jest dzisiejszy film z cyklu "Ogród Warzywny". 🍅 Zapraszam!
Nasiona Vilmorin dostępne w sklepie https://shop.vilmorin.pl
W marcu wielu ogrodników rozpoczyna sezon pomidorowy, oczywiście od wysiewu wybranej odmiany pomidorów. Możemy rozpocząć ten sezon później, w maju, od zakupu gotowych sadzonek, ale mnogość odmian nasion pomidorów, jaka jest dostępna w sklepach, zdecydowanie zachęca do tego aby wysiać je samodzielnie. Do tych odmian za chwilę wrócę, tymczasem teraz kilka słów o tym jak przygotować samodzielnie rozsadę. Nie ma w tym nic trudnego. I mamy do wyboru kilka sposobów wysiewu, w zależności od tego jakiego pojemnika użyjemy.
A możemy użyć wielodoniczki, z mniejszymi lub większymi otworami. Jeżeli użyjemy tej drugiej, może uda nam się pominąć etap pikowania, zwłaszcza w przypadku niewielkich karłowych odmian pomidorów lub nieco opóźnionego wysiewu. Po wykiełkowaniu możemy wtedy usunąć słabsze siewki i pozostawić jedną roślinę w każdym otworze, do czasu, kiedy będzie je można już przesadzić na miejsce stałe.
Najczęściej jednak pomidory pikujemy 3-4 tygodnie po wykiełkowaniu, w takim wypadku siać je możemy praktycznie w każdym innym pojemniku, np. okrągłym po surówce, w którym są zrobione otwory drenażowe na dnie lub w niewielkiej produkcyjnej doniczce. Taki sposób sprawdzi się, gdy nie chcemy wysiewać wielu nasion pomidorów, ale np. niewielką ilość różnych odmian i wtedy każda odmiana będzie w innej doniczce. Możemy też użyć prostokątnych pojemników po produktach spożywczych, część z nich, np. po pomidorach koktajlowych lub borówkach ma już na dnie otwory, które są niezbędne podczas przygotowywania rozsad. Jeżeli nasze plastikowe pojemniki ich nie mają, należy je zrobić, ja to robię np. nożyczkami. Nie zapomnijmy o opisaniu pojemników, zwłaszcza gdy wysiewamy więcej niż jedną odmianę pomidorów. Można obkleić pojemniki z adnotacją lub wstawić potem znacznik. Jako pojemnik dla rozsad sprawdza się także plastikowy pojemnik zamykany, który też musi mieć od spodu zrobione otwory drenażowe. Zamykając go, mamy od razu miniszklarenkę dla naszych roślin.
Do przygotowania rozsady pomidorów możemy też użyć specjalnych kuwet do wysiewu, czy kubeczków, generalnie sprawdzi się wszystko, ważne żeby były one czyste i niezbyt płytkie, nieco głębsze niż w przypadku rozsady sałaty, selera czy pora. W płytkich pojemnikach pomidory też oczywiście wykiełkują, ale będziemy zmuszeni je szybciej przepikować. W głębszych pojemnikach będą mogły rosnąć nieco dłużej.
Oprócz pojemników, do przygotowania rozsady, potrzebne nam będzie także podłoże do wysiewu. Tu z powodzeniem możemy użyć gotowej i dostępnej w sklepach ziemi do wysiewu i ukorzeniania, może być to ziemia z serii „bio”, która ma delikatną, luźną, drobną strukturę idealną dla kiełkujących nasion i rozwijającego się systemu korzeniowego. Takie podłoże spełnia też wymagania kultur wrażliwych na zasolenie i jest wolne od patogenów chorobotwórczych, szkodników i grzybów co jest bardzo ważne przy wysiewie roślin. Wypełniamy nim wybrane pojemniki, wyrównujemy i lekko uklepujemy. Po czym możemy przejść do dalszego etapu prac związanych z produkcją rozsady.
Jakikolwiek sposób wysiewu wybierzemy, w doniczkach, plastikowych pojemnikach, kuwetach czy wielodoniczkach, pomidory powinny wykiełkować bez problemu. Moim zdaniem ich wysiew, to najłatwiejsza część ich uprawy. Pomidory kiełkują szybko, czasami już po kilku dniach, czasami po około tygodniu, o ile mają ciepło, powyżej 20 stopni Celsjusza i wilgotno. A jakie odmiany mamy do wyboru? Jest ich całe mnóstwo. Dziś dla przykładu wysieję około 30, co na pewno nie wyczerpuje tematu ciekawych odmian, ale może być pewną wskazówką i inspiracją.
A pierwszą grupą odmian będą pomidory koktajlowe, które możemy podzielić na karłowe, takie jak np. 'Balconi Red', 'Bajaja', 'Aztek' czy 'Venus' i wysokie takie jak np. 'Sweetbaby', 'Tutti Frutti', 'Mirabell' czy 'Cerise'. Wszystkie pomidory wysiewamy tak samo. Nasiona umieszczamy niezbyt gęsto na podłożu w wybranym pojemniku i przysypujemy cienką około 3-milimetrową warstwą ziemi. Ja w pierwszej kolejności wysieję wszystkie przygotowane na dzisiaj odmiany, przysypię i zwilżę je na samym końcu. Odmiany karłowe pomidorów, które mogą mieć owoce w różnych kolorach, np. czerwonym, żółtym lub pomarańczowym, idealnie nadają się do uprawy w donicach na balkonach, tarasach lub w ogrodzie, w którym nie mamy warzywnika lub gdzie...
Życzę wspaniałych upraw pomidorów! I zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Ogród Warzywny” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Facebook : / izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : / ogrod_na_co_dzien
#pomidory #pomidory #wysiew #siew #nasiona #uprawa #rozsady #uprawawarzyw #warzywa #ogrod_na_co_dzien #ogród #działka #warzywniak #ogródek
Информация по комментариям в разработке