KAS TAD BIJA? Kā 1944. gadā mēģināja atjaunot Latvijas neatkarību?

Описание к видео KAS TAD BIJA? Kā 1944. gadā mēģināja atjaunot Latvijas neatkarību?

5:11 Kāds bija Latvijas Centrālās padomes (LCP) ieroču un munīcijas apgādes plāns, lai atjaunotu Latvijas neatkarību?

8:14 LCP sakarniece Valentīne Lasmane (1916-2018) stāsta par pretošanās kustību 1944. gadā un telegrammu šifrēšanu saziņai ar ārvalstīm

15:14 Kāds bija ģenerāļa Kureļa plāns atjaunot neatkarību, un kā to apturēja okupācijas vara?

21:58 Kāpēc deklarācijai par Latvijas neatkarības atjaunošanu nav datuma?

24:19 Ko 1944. gada pretošanās kustība nozīmē mūsdienās?

Latvijas Centrālā padome un ģenerāļa Jāņa Kureļa militārā vienība 1944. gadā paredzēja sagaidīt izdevīgu brīdi starp Vācijas armijas atkāpšanos un PSRS karaspēka iebrukumu Latvijas teritorijā jeb X stundu, lai pārņemtu varu savās rokās un pasludinātu Latvijas neatkarību un pagaidu valdības izveidošanu. Tie bija drosmīgi Latvijas patrioti, kuri pēc Latvijas faktiskās suverenitātes zaudēšanas un nonākšanas divu totalitāru režīmu – PSRS un nacionālsociālistiskās Vācijas – pakļautībā uzdrošinājās izrādīt pretestību, nevis sadarboties ar vienu vai otru okupācijas režīmu. Kāpēc atjaunot neatkarīgu Latvijas Republiku tomēr neizdevās? Skaidro vēsturnieks, Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūta pētnieks Dr. hist. Uldis Neiburgs.

Raidierakstā izmantoti fragmenti no režisora Arvīda Krieva mākslas filmas “Dancis pa trim” (2011), kuru iespējams noskatīties portālā filmas.lv: https://www.filmas.lv/movie/3225/

Raidierakstā izmantotas nezināmu autoru fotogrāfijas un dokumenti no šādiem arhīviem un muzeju krājumiem: ASV Nacionālais arhīvs; ASV Nacionālais personu dokumentu centrs; Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas arhīvs; Latvijas Kara muzejs; Latvijas Nacionālais arhīvs - Latvijas Valsts arhīvs; Latvijas Nacionālais vēstures muzejs; Latvijas Okupācijas muzejs; Nacionālās pretošanās kustības muzejs; Vācijas Federālais arhīvs - Militārais arhīvs; Zviedrijas Valsts arhīvs.

Pētniecības darbs par pretošanās kustību īstenots ar Latvijas Zinātnes padomes finansējumu, projekts "Neatkarības arheoloģija: jaunas pieejas nacionālajai pretestības vēsturei Latvijā", projekta nr. VPP-LETONIKA-2021/2-0003. Raidierakstu finansiāli atbalsta Kultūras ministrija. Par saturu atbild Latvijas Okupācijas muzeja biedrība.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке