Szoptatási alapismeretek. Honnan tudom, hogy éhes? Jelek, hogy éhes a baba. Korai éhségjelek.
A szoptatás természetes és normális az emberi faj számára, mégis elképzelhető, hogy egy kis időbe telik, amíg te és a babád megtanuljátok. A tejtermelés attól fokozódik (a tested több tejet termel gyorsabban), ha gyakrabban szoptatsz, vagy fejsz. Minél üresebb a melled, annál gyorsabban pótlódik a kiürült tej. Az anyatej folyamatosan termelődik, a mell még hosszú szoptatások után is csak maximum 75 %-ig ürül ki.
Korai szoptatás
A kolosztrum (előtej) a szülés után azonnal elérhető.
A korai bőrkontaktusban a baba könnyen alkalmazza a vele született ösztönöket, amelyek a szoptatást segítik. Optimális esetben póbáld a szülés utáni első órában bőrkontaktusba venni a babát, mielőtt bármilyen beavatkozás – mosdatás, mérés stb- történne.
A bőrkontaktust és a “csak dőlj hátra és szoptass” pózt soha nem késő elkezdeni, még akkor sem, ha a baba álmos a gyógyszerek miatt, amiket szüléskor kaptál – a baba bőrkontaktusban jól tud a szopizásra koncentrálni.
Gyakori szoptatás
A babák gyomra kicsi, nem tudnak hosszan várni a táplálékra.
Szoptasd 24 óra alatt minimum 8-12 alkalommal.
A kolosztrum (előtej) mennyisége pont a baba pici gyomrához igazodik.
A gyakori, rövid szoptatások biztosítják, hogy a baba pont annyi tejet kapjon, amennyire szüksége van – minél gyakrabban és hosszabban szoptatsz, annál több tej termelődik
Kolosztrum
Ez az első napokban termelődő koncentrált tej hashajtó hatású (segíti az első széklet, a mekónium távozását), csökkenti a sárgaságot és olyan ellenanyagokban is gazdag, amelyek a fertőzésektől védik a babát.
Csak kényelmesen!
A megfelelő mellretapadás kulcsfontosságú.
Ülj kényelmesen, párnákkal jól körülvéve, megtámasztva.
A mellet természetes helyzetében tartsd!
Húzd a babát közel magadhoz, a hasa legyen a tiéddel szemben, a füle, válla, csipője egy vonalban.
A baba orra a bimbó magasságában legyen, így nagyobbra tudja nyitni a száját (mert a nyaka nyúlik és van helye mozogni) és mélyen, kényelmesen tud a mellre tapadni.
Ha nehéznek vagy kényelmetlennek találod a szoptatást, hívj mielőbb szakképzett segítséget!
Hagyd teljesen jól lakni!
Nem szükséges minden szoptatást stopperrel mérni – a baba jelezni fogja, ha jóllakott: elégedetten elengedi a mellet, vagy elalszik.
Szoptasd meg mindig, amikor kéri. Így pont annyit szophat, amennyire szüksége van, a melledet pedig stimulálja a bőséges tejtermelésre.
Figyeld az éhségjeleket!
A fej forgatása, keresés, az öklöcske rágása, nyalogatása, az izgő-mozgó végtagok mind-mind korai éhségjelek.
A sírás már késői éhségjel – a nyugodt babát könnyebb mellre helyezni és megszoptatni.
A nap folyamán néha a baba éhesebb és szomjasabb, mint máskor, akárcsak te. Sok kisbaba “tömbösítve szopik”, ami azt jelenti, hogy a nap bizonyos részeiben sűrűbben szopnak- ez főként este jellemző.
Néhány kisbaba az első napokban aluszékony lehet a szüléskor kapott fájdalomcsillapítóktól vagy a sárgaságtól. Ez azt jelenti, hogy nem képesek annyit szopni, amennyit szeretnének.
A folytatást itt olvashatod: http://www.lll.hu/az-elso-hat-honap/a...
Информация по комментариям в разработке