VERITAS est (#86) 2024. február 6. - A "magyar Dahlem" terve és a szegedi egyetem

Описание к видео VERITAS est (#86) 2024. február 6. - A "magyar Dahlem" terve és a szegedi egyetem

Február 6-án, 18 órakor rendezzük a VERITAS-estek sorozat nyolcvanhatodik vitáját A „magyar Dahlem” és a szegedi tudományegyetem címmel. Ujváry Gábor intézetvezető moderálásával Vajda Tamás, a Szegedi Tudományegyetem Levéltárának vezetője és Kissné Bognár Krisztina, Intézetünk levéltárvezetője mutatja be a két világháború közötti tudománypolitika talán kevésbé ismert kezdeményezését.

A korszak meghatározó kultúrpolitikusa, „a legnagyobb álmú magyar kultuszminiszter”, gróf Klebelsberg Kuno 1922 és 1931 között állt a Vallás- és Közoktatásügyi Minisztérium élén. A kifogyhatatlan munkabírással rendelkező politikus szűk egy évtized alatt szinte minden, a tárcája tárgykörébe tartozó területen hatalmas szervező, átalakító munkát folytatott, elképzeléseit több-kevesebb sikerrel meg is valósította. Oktatáspolitikájának részét alkotta a népiskolák kiépítése éppúgy, mint a középiskolai rendszer és a tanárképzés reformja vagy a menekült egyetemek végleges letelepítésével a vidéki egyetemek kiépítése. Tudománypolitikájának középpontjában az országos jelentőségű közgyűjteményeket egységes keretbe foglaló Országos Magyar Gyűjteményegyetem létrehozása mellett a tudományos kutatóintézetek hálózatának kialakítása volt meghatározó. A fiatal tudósok képzését a külföldi Collegicum Hungaricumok biztosították, a hazai tudományos kutatás színvonalának növelését pedig az elméleti alapvetések megfogalmazása és a korszerű intézményrendszer fejlesztése, kiépítése szolgálta a miniszter elképzelései szerint. Előbbire példa lehet az 1926-ban Klebelsberg kezdeményezésére összehívott természet-, orvos-, műszaki- és mezőgazdaságtudományi országos kongresszus, míg utóbbira a Tihanyban felállított Magyar Biológiai Kutatóintézet.

A februári VERITAS-est résztvevői Klebelsberg 1920-as évek második felében meg nem valósult kezdeményezésének, a budapesti természettudományi telep létesítésének fordulópontjait mutatják be, rövid általános egyetemtörténeti ismertetés után. Az érdeklődők megismerhetik a „magyar Dahlem” kiépítését megfogalmazó elképzelés kialakulását, a miniszternek a budapesti egyetemmel és a fővárosi vezetéssel folytatott egyeztetéseit, továbbá a kezdeményezéssel párhuzamosan zajló szegedi egyetemalapító intézkedések, építkezések, legfontosabb eseményeit, eredményeit.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке