7 Pociągów – Pendolino i inne na unikatowym przejeździe kolejowym COB-63A na linii CMK

Описание к видео 7 Pociągów – Pendolino i inne na unikatowym przejeździe kolejowym COB-63A na linii CMK

Kolejowa składanka dwóch wyjazdów, dokumentująca działanie urządzeń samoczynnej sygnalizacji przejazdowej (SSP) typu COB-63A na przejeździe kolejowym kategorii B w Radwanie, w 98 kilometrze Centralnej Magistrali Kolejowej.

Co w filmie:
0:00 - Wstęp i otoczenie przejazdu we wrześniu 2020 roku
1:25 - Dwa przeloty pociągów ED250 Pendolino (prędkość 160 km/h)
3:36 - Otoczenie przejazdu w maju 2021 roku i postępy przy budowie wiaduktu
4:46 - Przeloty trzech pociągów przewoźnika PKP Intercity: skład wagonowy z lokomotywą EP09, Pendolino oraz pociąg prowadzony „Husarzem” EU44 (prędkość 120 km/h, ruch jednotorowy ze względu na prowadzone prace budowlane)
9:57 - Ujęcie na przejazd z perspektywy budowanego wiaduktu drogowego, występuje ED250 Pendolino
11:42 - Ujęcie z perspektywy szaf aparatowych automatyki COB-63A + dźwięki przekaźników
13:11 - Epilog, zakończenie filmu

Przejazd kolejowy w Radwanie był jednym z trzech ostatnich przejazdów kolejowych na Centralnej Magistrali Kolejowej (linia D29-4), w tym ostatnim wyposażonym w sygnalizację samoczynną. Urządzenia ostrzegawcze do samego końca pracowały pod kontrolą przekaźnikowej automatyki typu COB-63A, zamontowanej najprawdopodobniej jeszcze podczas budowy linii kolejowej i składającej się z około 60 przekaźników. Charakterystyczne działanie przestarzałej automatyki, przystosowanej konstrukcyjnie do współpracy z sygnalizatorami jednokomorowymi typu EHZ-12/13, było bardzo dobrze widoczne na dokumentowanym przejeździe, gdyż nigdy nie został on doposażony w nowoczesny układ migacza, przystosowany do naprzemiennego świecenia żarówkami współczesnych sygnalizatorów dwukomorowych.

Charakterystyczną cechą przejazdów COB-63A na linii CMK było wyposażenie ich w lewe rogatki zjazdowe i sekwencję zamykania drągów „prawe-lewe”, niespotykaną w fabrycznej konfiguracji tego typu urządzeń. Usprawnienie to, jako pierwsze tego rodzaju rozwiązanie na sieci PKP, zostało opracowane w 1988 roku, w związku z podniesieniem prędkości pociągów na CMK do 160 km/h i zmianą kategorii wszystkich SSP na trasie z C na B. Efekt sekwencyjnego zamykania uzyskano poprzez dostawienie do automatyki COB-63A dodatkowego układu opartego na przekaźnikach JRF.

Skrótowo, wyposażenie przejazdu kolejowego można opisać następująco:
-Automatyka: COB-63A
-Czujniki: CTI-3
-Rogatki: 4 szt. JEGD-50 z sekwencją zamykania prawe-lewe
-Sygnalizatory: 4 szt. dwukomorowe Fusit SDPK, podłączone pod oryginalny migacz automatyki COB-63A wewnątrz układu ERL 4005
-Urządzenia akustyczne: 2 szt. EHL (jeden z modulacją „alarmową”, jeden niesprawny)

Przejazd kolejowy w Radwanie został zlikwidowany w lipcu 2021 roku, gdy został on zastąpiony przez wybudowany równolegle wiadukt. Rozbiórka przejazdu była jednym z zadań przetargu PKP PLK, mającego na celu likwidację ostatnich kolizyjnych skrzyżowań w ciągu linii CMK i tym samym umożliwienie podniesienia prędkości pociągów powyżej 160 km/h (najwyższa prędkość pociągu na szlaku z przejazdami w poziomie szyn, dozwolona w świetle polskiego prawa).

Dokumentację filmową przejazdu wykonano 14 września 2020 oraz 8 maja 2021 roku.

Serdeczne pozdrowienia dla towarzyszy drugiego wyjazdu do Radwanu, kolegów ‪@KolejWMazowieckim‬ oraz ‪@sundaystreet8148‬. Dla KWM dodatkowe podziękowania za użyczenie do filmu nagrania z dźwiękami automatyki COB-63A.

Muzyka w filmie: Stellar Wind - Unicorn Heads z biblioteki audio youtube

Zapraszam do śledzenia facebookowej strony miłośników kolei, skupionej wokół nieczynnej linii kolejowej PLK 115 z Tarnowa do Szczucina. Głównym założeniem projektu jest promocja lokalnego transportu kolejowego i dążenie do udrożnienia nieczynnej linii kolejowej, aby następnie było możliwe uruchomienie na niej pociągów turystycznych, czy nawet pociągów planowych.
Fanpage:   / szczucinka  
Strona WWW: http://www.szczucinka.pl

Комментарии

Информация по комментариям в разработке