Zabrali mi obywatelstwo polskie | Rozmowa z Barbarą Schmid

Описание к видео Zabrali mi obywatelstwo polskie | Rozmowa z Barbarą Schmid

Barbara Schmid (z domu Guz) urodziła się w 1942 roku w Mińsku Mazowieckim. Rodzice
rozmówczyni początkowo przebywali w getcie warszawskim. W 1942 roku mieszkali już w Mińsku
Mazowieckim, rodzinnym mieście matki. Trzy miesiące przed narodzinami pani Barbary doszło tam
do likwidacji getta, a małżonkowie zostali rozdzieleni. Matka rozmówczyni była w szóstym miesiącu ciąży, kiedy dowiedziała się, że jej mąż pracuje w fabryce Rudzkiego, znajdującej się w Mińsku Mazowieckim. Ona ukrywała się wówczas w Kałuszynie. Udało im się wtedy odnaleźć. Kiedy Barbara Schmid przyszła na świat, została zostawiona przez matkę na klatce schodowej w Warszawie. Od tej pory rozmówczyni wychowywała się w sierocińcu ks. Boduena, gdzie nikt nie wiedział o jej żydowskim pochodzeniu. Uznano, że dziewczynka została porzucona i ochrzczono ją jako Barbara Helena Bawarska. Kilka lat później, matka postanowiła odzyskać swoje dziecko. Było to utrudnione ze względu na jedną z sióstr, prowadzących sierociniec. Upodobała sobie szczególnie ciężko chorą wówczas Barbarę i nie chciała jej oddać. Matce widzącej małą Barbarę ostatni raz, kiedy miała zaledwie kilka dni postawiono ultimatum. Jeżeli chciała odebrać dziecko, miała odnaleźć je wśród innych. Kobieta pamiętała jednak, że córka miała znamię z tyłu głowy. Ten szczegół najprawdopodobniej zadecydował o przyszłości Barbary Schmid. Rozmówczyni pierwsze dni po powrocie do rodziny spędziła w Mińsku Mazowieckim, a potem mieszkała w Warszawie. O swoim żydowskim pochodzeniu dowiedziała się przez przypadek, kiedy była jeszcze dzieckiem.
W późniejszych latach matka rozmówczyni była kadrową w Instytucie Użytków Zielonych, natomiast w 1948 roku straciła pracę. Wydarzenia te skutkowały pogorszeniem się stanu jej zdrowia. Ojciec natomiast zaangażowany był w pracę w Trybunie Ludu, jako Naczelny Redaktor Działu Ekonomicznego, w związku z czym nie chciał wyjeżdżać z Polski. Barbara Schmid ukończyła technikum radiowo-telewizyjne i pracowała w zawodzie. W związku ze
znajomością z Włochem pracującym w Izbie Handlowej, została posądzona o szpiegostwo. Wiązało się to z restrykcjami wobec jej pracy w telewizji. Bardzo chciała wtedy wyjechać z kraju. Pierwsze próby opuszczenia Polski przez Barbarę Schmid nastąpiły w 1970 roku. Udała się wtedy do Szwecji. Następnie dzięki pomocy koleżanki zamieszkała w Austrii. Pracowała tam między innymi w telewizji i redakcji. W 1974 roku, kiedy dostała paszport austriacki po raz pierwszy przyjechała do Polski. Często odwiedzała również rodziców w Rumunii, kiedy jej ojciec pracował tam jako korespondent. Po odejściu na emeryturę Barbara Schmid pracowała w domu starców, na cmentarzu żydowskim w Polsce, oraz w archiwum, gdzie opracowywała polskie książki. Obecnie pracuje społecznie z dziećmi w Austrii.

NAZWISKO ROZMÓWCZYNI: Barbara Schmid
WYWIAD PRZEPROWADZIŁ: Józef Markiewicz
NAGRANIE: Piotr Boruszkowski
DATA NAGRANIA: 20 kwietnia 2018
MIEJSCE NAGRANIA: Warszawa
PRAWA AUTORSKIE DO NAGRANIA: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Poznaj kolekcję historii mówionej Muzeum POLIN: https://sztetl.org.pl/pl/historia-mow...

Subskrybuj nasz kanał:    / @historiamowionapolin  
Oglądaj kanały Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN:
POLIN (zapowiedzi i relacje z wydarzeń w Muzeum):    / mhzp2013  
Wirtualny Sztetl (historia i kultura polskich Żydów):    / wirtualnysztetl  
Polscy Sprawiedliwi (historie pomocy udzielanej Żydom podczas Zagłady):    / polscysprawiedliwi  

Kontakt w sprawie udostępnienia wywiadu: [email protected]

#MuzeumPolin #HistoriaMówiona #HistorieOcalałych #Zagłada #IIWojnaŚwiatowa

Комментарии

Информация по комментариям в разработке