Gastroskopia to potoczna nazwa badania nazwanego panendoskopią. Czym jest? W jakich przypadkach należy poddać się temu badaniu? Jak ono przebiega i jak odpowiednio się do niego przygotować? #gastroskopia #iletrwagastroskopia #gastroskopiabadanie
❤️ Subskrybuj nasz kanał, 🔔 włącz powiadomienia o nowych filmach:
👉 https://www.youtube.com/c/Medycyna360...
Rozdziały:
00:00 Gastroskopia
00:29 Jak działa endoskop?
02:24 Rodzaje gastroskopii
03:43 Gastroskopia wskazania do badania
04:54 Gastroskopia przeciwwskazania
05:39 Gastroskopia powikłania
06:53 Gastroskopia - przebieg badania
08:49 Gastroskopia pod narkozą
09:36 Ile trwa gastroskopia?
10:08 Postępowanie po gastroskopii
10:57 Jak przygotować się do badania?
✅ Na czym polega zabieg gastroskopii?
Jest to badanie endoskopowe polegające na wprowadzeniu specjalnego aparatu do ciała, bez potrzeby cięć chirurgicznych. W badaniu endoskopowym wykorzystuje się naturalne otwory ciała - w przypadku gastroskopii jest to nos, bądź usta. Wykonuje się je za pomocą endoskopu. Jest to giętki przewód, posiadający własne źródło światła i kamerę. Dzięki temu, lekarz wykonujący badanie, jest w stanie obejrzeć wnętrze przełyku, żołądka oraz dwunastnicy. Badanie, niestety, jest nieprzyjemne, bywa nawet bolesne. Dlatego też warto się do niego należycie przygotować.
✅ Jak wygląda przebieg gastroskopii?
Na początku warto zastanowić się, ile trwa gastroskopia? Badanie zajmuje zwykle między 5, a 30 minut. Jeśli lekarz, poza diagnozą, musi pobrać próbki do badań, jego przebieg się wydłuża.
Pierwszym etapem jest znieczulenie gardła pacjenta oraz założenie specjalnego ustnika, pomagającego wprowadzić i chroniącego endoskop przed przegryzieniem. Pacjent musi leżeć w odpowiedniej pozycji: na lewym boku, z głową przygiętą do klatki piersiowej i skierowaną lekko w dół. Lekarz powoli wprowadza rurkę do przełyku, żołądka i dwunastnicy pacjenta. Jednocześnie, w czasie rzeczywistym, na monitorze obserwuje obraz z kamerki. Dobrze jest, gdy pacjent będzie wykonywał ruch, jakby chciał połknąć końcówkę urządzenia, wtedy przesuwanie go będzie łatwiejsze.
Lekarz może ocenić w ten sposób błonę śluzową badanych narządów, a także ruchomość i plastyczność ich ścian. Zobaczy także naczynia krwionośne. Podda diagnozie perystaltykę, zobaczy płynną treść żołądka, oraz, ewentualne stany patologiczne (guzy itp.).
Niekiedy zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Główną przyczyną jest silny strach pacjenta.
Zobacz nasze filmy na temat diety:
❤️ Dieta FodMap • Dieta Fodmap 🍅 dieta low Fodmap SIBO ...
❤️ Dieta bezglutenowa • Celiakia co Jeść 👉 Celiakia Objawy i ...
❤️ Kwasy Omega 3 • Kwasy Omega 3 i ich właściwości. W cz...
❤️ Dieta śródziemnomorska • Dieta śródziemnomorska ❤️ [ Jak wpływ...
❤️ Post przerywany • Post przerywany ❤️ Intermittent fasti...
❤️ Olej z czarnuszki • Olej z czarnuszki. Na co pomaga? Kied...
❤️ Dieta śródziemnomorska • Dieta śródziemnomorska ❤️ [ Jak wpływ...
❤️ Dieta ketogeniczna • DIETA KETOGENICZNA 👉 Jak Zacząć z Die...
❤️ Dieta DASH • Dieta DASH ❤️ Jak wpływa na zdrowie? ...
✅ Jak się przygotować do gastroskopii?
Pierwszą sprawą, o którą powinniśmy zadbać przed badaniem, jest załatwienie obecności osoby towarzyszącej. Będzie ona pomocna po badaniu, by pomóc pacjentowi dostać się do domu.
Koniecznie należ pamiętać o tym, że ok. 6-8 godzin przed badaniem nie wolno nic jeść, a wcześniejszy posiłek powinien być lekkostrawny. Na ok. 4 godziny przed gastroskopią nie wolno przyjmować także żadnych płynów, palić papierosów, a nawet żuć gumy. Przed samym badaniem należy też wyjąć wszelkie ciała obce, jeśli takowe posiadamy, z jamy ustnej, takie jak kolczyki czy ruchome protezy.
Możliwa jest także konieczność wcześniejszego odstawienia niektórych leków, jednak wykonujemy to tylko i wyłącznie po konsultacji z lekarzem.
Na badanie warto stawić się ok 20 minut wcześniej, z kompletem aktualnej dokumentacji (w tym badaniami krwi, skierowaniem na badanie, dokumentacją medyczną dotyczącą układu pokarmowego itp.).
Jeśli badanie ma ostać wykonane w znieczuleniu ogólnym, warto pamiętać, by zmyć lakier z paznokci - płytka powinna być odsłonięta, by móc na bieżąco sprawdzać saturację.
✅ Jakie są wskazania do wykonania badania?
Gastroskopię wykonuje się w celu zdiagnozowania wielu chorób układu pokarmowego. Jeśli pacjent cierpi na smoliste stolce, krwiste wymioty, lub przez długi czas utrzymują się u niego symptomy takie jak: zgaga, wymioty, biegunka, ból brzucha, trudności w połykaniu, zaburzenia łaknienia itd, powinien zostać skierowany na badanie. Są mu poddawane też osoby skierowane na niektóre zabiegi operacyjne lub te w trakcie, bądź po zakończonym leczeniu przewodu pokarmowego. Monitoruje się także w ten sposób pacjentów borykających się z chorobami przewlekłymi, takimi jak Przełyk Barretta, czy choroba refluksowa.
👨⚕️ Pamiętaj proszę, że informacje zawarte w filmie nie są poradą medyczną i nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej.
❤️ Bądźcie zdrowi ❤️
Информация по комментариям в разработке