Ar dažādu uzskatu un pieredzes ļaudīm runāsim par ķermeni un tā daudzveidīgajām vajadzībām - sākot ar higiēnu un beidzot ar seksualitāti, intīmajām attiecibām un reproduktīvo veselību.
Kāpēc nosaukuma minēts "mēmais klusums", ja podkāstā tomēr runāsim?
Tāpēc, ka cilvēki Latvija sarunas par intīmām tēmām uztver ar trauksmi un bailēm, un vislabprātāk no tām izvairās. Pieaugušajiem pietrūkst zināšanu, pieredzes un pat vārdu, lai komunicētu gan savstarpēji, gan ar jauniešiem. Mēs piedāvājam platformu, kurā par šo svarīgo, intriģējošo, bet bieži vien "neveiklo" tēmu runāt ar cieņu un izzinoši.
1. Epizode
"Runāt par kontracepciju 7.klasē skolotāji parasti
nerekomendē - par agru. Taču tajā pat skolā 8.klasē kāda no skolniecēm gaida bērniņu - laikam tad šāda saruna būtu tomēr par vēlu...”
Saruna ar "Papardes zieda” vadītāju Ivetu Ķelli
0:50 Kāpēc šī ir izradījusies tik bīstama tēma, ka latviešu valodā nav vārdu, ko lietot, runājot par intīmām tēmām, mēs sakām: “TAS...”
2:27 Domājot par to, kā mani vecāki sauca to vietiņu meitenēm starp kājām – es... nezinu!
3:13 Saeimā esmu dzirdējusi pazīstamus cilvēkus iebilstam – kādēļ ir jārunā par to, kas pats par sevi saprotams, ar mums neviens nerunāja, bet viss notika! Galu galā ir māksla, kur mēs varam mācīties - no gleznām, piemēram...
5:36 Tas sākums, kāpēc ir svarīgi zināt, kā sauc visus tavus orgānus – ja gadījumā kaut kas notiek, lai tu vari pateikt. Lai nav jāsaka, ka katru rītu onkulis noglāsta manu puķīti... Un vēlāk izrādās, ka tā ir bijusi kāda seksuāla vardarbība pret šo meiteni vai bērnu...
6:30 Vai bērniem ir jāzina, kā sauc ķermeņa intīmās zonas?
Kāda mamma man teica – ja es savam 3 gadīgajam puikam iemācīšu teikt “dzimumloceklis” un viņš aizies uz bērnudārzu, kā paŗējie bērni un vecāki uz amni reaģēs – tas skaidri parāda mūsu domāšanu. Mēs labāk bērniem nemācam šos vērdus, jo baidāmies, ka kāds mums pēc tam uzbruks par to, ka bērns zina šos vārdus
8:50 Vai mums ir jāpiepūlās, lai pārvarētu neveiklību runāt par ķermeņa intīmajām daļām? Un kurā vecumā šādas saruna būtu jāsāk risināt ar bērniem?
11:20 Ideālā sabiedrībā mēs varētu domāt, ka runāšana par ķermeni ir vecāku atbildība, bet mūsu sabiedrība ir dažāda. Ne visi vecāki spēj ar bērniem runāt.
11:35 Mums ir bijuši gadījumi, kad ieejam vidusskolas klasēs runāt par kontracepciju, un pēkšņi top skaidrs, ka šīs vidusskolnieces nezina mēnešreizes: kas tas ir par procesu, ko tas tavam ķermenim nozīmē.
13:16 Daļa vecāku ir nezinoši un bailīgi, un daļa vecāki domā, ka šādas sarunas [par cilvēka dzīves intīmajiem aspektiem] veicinās seksuālas attiecības. Bet tā ir aplamība.
15:23 Tagad mēs pieskārāmies vēl vienai nopietnai tēmai – sekss ir politika. Varbūt tas rada problēmas arī skolā, jo “sekss ir politka” nevis -- sekss ir attiecības un fizioloģija...
15:55 Nereti cilvēki domā – seksualitāte ir sekss. Bet seskualitāte NAV sekss.
16:58 Saistībā ar seksualitāti un ķermeņa higiēnas jautājumiem, mēs tuvojamies cenzūrai.
19:00 Ir kuriozi, kad skolas vadītāja saka: “Septītajā klasē būtu pārāk agri runāt par prezervatīviem un kontracepciju. Bet astotajā klasē mums ir grūtniece...”
20:40 Tas, kas saistās ar attiecībām, ar dzimumorgāniem, seksu, kopumā tiek uztverts kā bīstams. No kā mēs baidāmies, runājot?
Информация по комментариям в разработке