Kvadratura kruga: Tunel spasa u Sarajevu

Описание к видео Kvadratura kruga: Tunel spasa u Sarajevu

Ove godine navršilo se dve i po decenije od probijanja tunela između Dobrinje i Butmira, koji je tokom rata Sarajlijama bio jedina veza sa svetom i jedini put kojim se moglo izaći iz Sarajeva i ući u njega.Prvih meseci rata Sarajevo je bio grad kavez, oko koga je bio opsadni prsten dug 65 kilometara, iz koga nije bilo izlaza. U tom opkoljenom gradu vrlo brzo su se pojavile nestašice, a sa njima i glad i crnoberzijanci, tako da su na crnom tržištu cene hrane vrlo brzo dostigle astronomske cifre. Litar ulja koštao je 50 maraka, kilogram kafe 100 maraka, kilogram šećera 50, jedno jaje 5 maraka itd.Glad je naterala mnoge Sarajlije da počnu da razmišljaju kako da dođju do hrane i tako se rodila ideja o kopanju tunela koji bi povezao naselja Dobrinju i Butmir, odakle se moglo dalje i gde je snabdevanje bilo, koliko-toliko normalno.

Tunel je iskopan za 4 meseca i 3 dana i on je za mnoge Sarajlije predstavljao tunel spasa, kroz koji je za vreme rata prošlo preko milion ljudi. Kroz taj tunel se moglo doći do hrane, ali i do oružja, municije i nafte.I dok je za većinu Sarajlija to bio tunel nade i spasa, za neke od sarajevskih Srba to je bio tunel smrti. Tako tvrdi Slavko Jovičić bivši poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine koji kaže da je na izgradnji tunela stradalo 5 Srba logoraša iz logora Silos u Tarčinu i da je uz to ubijeno 50 Srba civila iz Hrasnice koji su tu postavljani kao živi štit.

Tunel spasa u Sarajevu danas je muzej koji podseća na ratno vreme i patnje stanovnika Sarajeva.

Urednik emisije Branko Stanković autor je 18 dokumentarnih filmova i dve drame koje su ekranizovane na RTS-u, a i mnoštva dokumentarnih emisija, koje su, kao i filmovi, nagrađivane na domaćim i međunarodnim festivalima.

Label and copyright: Radio-televizija Srbije
Zabranjeno svako kopiranje video i/ili audio snimaka i postavljanje na druge kanale!

#kvadraturakruga
#rts

Комментарии

Информация по комментариям в разработке