O wiodących eksperymentach w fizyce cząstek | dr hab. Paweł Malecki

Описание к видео O wiodących eksperymentach w fizyce cząstek | dr hab. Paweł Malecki

Bohaterami kolejnego podcastu z cyklu „Nauka na żywo” są fizyka eksperymentalna, fizyka cząstek elementarnych oraz dr hab. Paweł Malecki. Rozmawiamy o najnowszych trendach i o praktyce eksperymentów w fizyce cząstek. Dyskutujemy powody, dla których sensownie można rozważać istnienie ciężkich bozonów Higgsa spoza Modelu Standardowego, oraz metody detekcji neutrin.

Jak zderza się ze sobą dwa protony? W jakich sytuacjach Model Standardowy staje się niewystarczający? Jak fizyk cząstek patrzy na projekty unifikacyjne w fizyce? Jak udało się odkryć cząstkę Higgsa a jak zbadać masę neutrin? M.in. na takie pytania odpowiada prof. Malecki.

Paweł Malecki – pracuje w Instytucie Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk. Zajmuje się fizyką cząstek elementarnych i poszukiwaniem teorii fizycznych wykraczających poza Model Standardowy cząstek elementarnych. Uczestniczył m.in. w badaniach prowadzonych w CERN oraz w eksperymencie ATLAS.

Rozmowę poprowadził Piotr Urbańczyk.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki z programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki w ramach projektu „Nauka na żywo: wszechświat, życie, umysł". Kwota dofinansowania 540 200,00 zł, całkowita wartość zadania 600 200 zł.

Słuchaj nas w formie podcastu:
https://open.spotify.com/show/6NGqEBj...
https://www.google.com/podcasts?feed=...
https://podcasts.apple.com/us/podcast...
https://anchor.fm/copernicus-center

Комментарии

Информация по комментариям в разработке