BYDGOSZCZ - Jak tu pięknie! Skarby, ciekawostki, atrakcje Bydgoszczy. Przewodnik | Plan zwiedzania

Описание к видео BYDGOSZCZ - Jak tu pięknie! Skarby, ciekawostki, atrakcje Bydgoszczy. Przewodnik | Plan zwiedzania

Subskrybuj nasz kanał, żeby nie ominęły Cię kolejne filmy o Polsce i innych ciekawych miejscach.

Co warto zobaczyć w Bydgoszczy? Jakie są najlepsze atrakcje tego miasta? Jakie ciekawostki i sekrety kryje Bydgoszcz? Przekonajmy się!

SPIS TREŚCI:
0:00-1:00 Wstęp
1:01-3:46 Spichrze
3:01-4:54 Tramwaje wodne
4:55-10:15 Wyspa Młyńska
10:16-11:54 Ulica Długa
11:55-14:07 Stary Rynek
14:08-14:48 Katedra pw. św. Marcina i Mikołaja
14:49-15:19 Hala Targowa
15:20-17:01 Ul. Gdańska i ul. A. Cieszkowskiego
17:02-18:24 Dzielnica Muzyczna
18:25-19:07 Fontanna Potop
19:08-20:11 Bazylika Mniejsza
20:12-21:09 Myślęcinek
21:10-21:58 Wieża Ciśnień
21:59-23:12 Exploseum

Spichrze nad Brdą
W Bydgoszczy znajduje się wiele spichrzów, czyli dawnych magazynów, które są jedną z największych atrakcji miasta. Do dziś zachowało się tylko kilka zabytkowych spichrzów, które znajdują się w centrum miasta.
Niedaleko trzech zabytkowych spichrzów nad Brdą znajdują się dwa budynki, stylizowane na nowoczesne spichrze, Pałacyk Lloyda, a także przepiękne kamienice i zabytkowy budynek Poczty Polskiej.

Tramwaje wodne
Wzdłuż Rybiego Rynku stoją zacumowane barki i tramwaje wodne, dzięki którym można spojrzeć na miasto z perspektywy rzeki. Zwiedzanie Bydgoszczy nie może udać się bez podróży tramwajem wodnym trasie Słoneczna lub Staromiejska.

Wyspa Młyńska
Kolejną atrakcją Bydgoszczy, którą warto zobaczyć jest Wyspa Młyńska, na którą można wejść Mostem Zakochanych. Wyspa Młyńska znajduje się w centrum miasta nad rzeką Brdą. Uwagę
zwracają tu Młyny Rothera. Organizowane są tu wystawy, a na dachu znajduje się bezpłatny taras widokowy.

Z Wyspy Młyńskiej doskonale widać imponujący budynek Opery Nova, która jest jedną z kilkunastu scen operowych w Polsce.
Na Wyspie Młyńskiej znajduje się także Europejskie Centrum Pieniądza, zabytkowy Biały Spichrz z wystawą archeologiczną, także Muzeum Sztuki Nowoczesnej w zabytkowym Czerwonym Spichrzu, a także także Dom Leona Wyczółkowskiego, wybitnego polskiego malarza.
Z Wyspy Młyńskiej widać szereg starych kamienic i fabryk z XIX i początku XX wieku. To Wenecja Bydgoska, która ciągnie się wzdłuż Młynówki.

Ulica Długa
W Bydgoszczy warto zobaczyć także ulicę Długą. Spacerując wśród urokliwych kamienic, można poczuć klimat dawnej Bydgoszczy. Przy ul. Długiej znajduje się Muzeum Mydła i Historii Brudu, które jest jedną z najpopularniejszych atrakcji Bydgoszczy. Można tu poznać historię brudu i produkcji mydła, obejrzeć eksponaty, a także własnoręcznie przygotować mydełko.

Stary Rynek
Stary Rynek w Bydgoszczy wytyczony został w 1346 roku, gdy król Kazimierz Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie. Co ciekawe, przez rynek przebiega osiemnasty południk długości geograficznej wschodniej. Na rynku można zobaczyć zabytkowe kamienice oraz ratusz.

Katedra pw. św. Marcina i Mikołaja
Kolejną atrakcją Bydgoszczy, którą uwzględniliśmy w naszym planie zwiedzania jest Katedra pw. św. Marcina i Mikołaja, czyli najstarszy kościół w Bydgoszczy. Warto wejść do środka, bo wnętrze kościoła jest oryginalne i kolorowe.

Hala Targowa
Miejska Hala Targowa była kiedyś miejscem, w którym handlowano mięsem i produktami rybnymi. Obecnie, mieści się w niej sporo knajpek i restauracji.

Ulica Gdańska i ulica Augusta Cieszkowskiego
W Bydgoszczy można zobaczyć przepiękne zabytkowe kamienice. Wiele z nich reprezentuje styl secesyjny. Najbardziej okazałe i bogato zdobione kamienice można podziwiać przy ulicy Gdańskiej i ulicy Augusta Cieszkowskiego.

Dzielnica Muzyczna
Bydgoszcz związana jest z muzyką. W naszym przewodniku po Bydgoszczy zajrzymy także do Dzielnicy Muzycznej, w której znajduje się park im. Jana Kochanowskiego z najbardziej znanym pomnikiem w Bydgoszczy - Łuczniczką. Fontanna Potop Nie tylko Łuczniczkę warto zobaczyć w tej okolicy, bo niedaleko Wielkiego stoi Fontanna Potop.

Bazylika Mniejsza św. Wincentego à Paulo
Bydgoska Bazylika Mniejsza to monumentalna budowla zaprojektowana na wzór rzymskiego Panteonu. Jest największą świątynią w Bydgoszczy i jedną z największych w całej Polsce.

Myślęcinek
Zwiedzanie Bydgoszczy warto zakończyć w Myślęcinku, który jest jednym z największych kompleksów rekreacyjnych w Polsce. Ma powierzchnię około 800 ha i położony jest zaledwie kilka km od centrum miasta.

Exploseum
Na obrzeżach Bydgoszczy znajdowała się kiedyś jedna z największych niemieckich fabryk produkujących materiały wybuchowe dla armii III Rzeszy. Dziś utworzono tu Exploseum, przez które prowadzi podziemna trasa turystyczna. To jedna z najbardziej oryginalnych atrakcji Bydgoszczy.

xxx

Ujęcia wykorzystane zgodnie z licencją Creative Commons:
dwojenazakrecie Monika&Michał:    • Dwoje na zakręcie -  Skarby Bydgoszcz...  
Kondel Walking Tours:    • Myślęcinek - walking tour in 4K, Bydg...  

Źródła zdjęć:
Mariusz Guć - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://bit.ly/3SNJjdi
Jan Paweł Bochen, CC BY-SA 4.0, https://bit.ly/3ulwCwb
Joczko, CC BY-SA 4.0 https://bit.ly/46nzfdW
MOs810, CC BY-SA 4.0, https://bit.ly/46oAWYP

Комментарии

Информация по комментариям в разработке