Fabryka HYDRANTÓW PRZECIWPOŻAROWYCH - Fabryki w Polsce

Описание к видео Fabryka HYDRANTÓW PRZECIWPOŻAROWYCH - Fabryki w Polsce

W tym odcinku zobaczycie jak powstaje armatura wodociągowa.

Hydranty przeciwpożarowe służą do transportu wody z instalacji sieci wodociągowej. W sytuacjach zagrożenia korzystają z nich służby przeciwpożarowe. Usytuowane w najwyższym punkcie sieci wodociągowej mogą pełnić również funkcję odpowietrznika, a w najniższym – odwadniacza. Gdzie powstają i jak wygląda ich produkcja dowiemy się odwiedzając Zakład Produkcyjny Armatury Przemysłowej AKWA, firmy,która jako pierwsza wprowadziła na rynek w Polsce hydrant z monitoringiem poboru wody. Ruszamy do Gniezna!

Elementy infrastruktury wodociągowej wykonywane są z żeliwa, czyli stopu żelaza z węglem i kilkoma innymi składnikami. Topi się je w piecach zwanych żeliwiakami. Ich szybowa konstrukcja, umożliwiająca wsypywanie wsadu od góry ciągle okazuje się niezastąpiona w nawet najnowocześniejszych odlewniach. Odpowiednią temperaturę wewnątrz pieców osiąga się przy użyciu koksu, wspomaganego pompowanym do środka powietrzem o wysokiej zawartości tlenu. Żeliwiak „połyka” na raz 500 kilogramów materiałów wsadowych.

Płynne żeliwo dostarczane jest na wszystkie linie produkcyjne z wykorzystaniem obrotnicy. Zobaczymy teraz, jak formuje się żeliwo w maszynie z pionowym podziałem formy. Przygotowuje się tu do 400 form na godzinę. Składają się one z płyt modelowych, między które wstrzeliwuje się pod ciśnieniem masę. Gotowe pakiety zalewane są żeliwem.
Odlewy po wystygnięciu wędrują na kraty wibracyjne, które wytrząsają z nich resztki masy formierskiej. Następnie trafiają do tunelu chłodzącego.

Teraz widzimy, jak za pomocą frezarek obrabia się elementy infrastruktury wodociągowej. Zabielanie, wiercenie czy gwintowanie otworów odbywają się automatycznie, maszyna sama generuje też właściwy obrót, a pracownik tylko wymienia detale na stole i sprawdza jakość wykonania.

Na tokarkach obrabia się detale do hydrantów i zasuw. Każda maszyna wykonuje inne, wieloczynnościowe operacje. Na tych gniazdach możemy zobaczyć obróbkę trzpieni.
Gotowe detale wędrują do malarni proszkowej. Przed pokryciem farbą umieszcza się je w oczyszczarce śrutowej, która usuwa usuwa wszystkie zabrudzenia powstałe w procesie technologicznym.

Oczyszczony element trafia do komputerowo sterowanego pieca gazowego – tu jest nagrzewany do temperatury 220 stopni Celsjusza, a następnie kierowany do kabiny gdzie nakłada się powłokę malarską. Maluje się tu dwoma metodami fluidyzacyjną (przez zanurzenie) i elektrostatyczną (przez nałożenie proszku pistoletem). A kolor? Nawiertki i zasuwy maluje się w kolorze niebieskim, natomiast elementy wchodzące w skład hydrantu maluje się na kolor czerwony – ze względu na wymogi związane z pożarnictwem.

Po malowaniu przeprowadza się testy. Pierwszy to badanie grubości naniesionej powłoki: ma ona wynosić minimum 250 mikrometrów. Wykonuje się je elektronicznym miernikiem. Drugi to kontrola odporności nałożonej warstwy farby na przebicie. Robi się to za pomocą prądu elektrycznego o napięciu 3000 wolt. Trzeci to sprawdzenie wytrzymałości na uderzenie wykonywany z wykorzystaniem półkilogramowego ciężarka.

Czas poskładać wszystko w całość! Jesteśmy w hali, gdzie montuje się hydranty przeciwpożarowe (podziemne i nadziemne) oraz całą związaną z nimi armaturę. Wykonuje się tu nie tylko czynności montażowe, ale także, testuje, oznacza i przygotowuje do transportu. Widzimy właśnie, jak badaniom kontrolnym poddawana jest zasuwa: pod ciśnieniem 18 barów w pozycji otwartej i 25 w zamkniętej. Wszystkie produkty posiadają atest higieniczny dopuszczający do kontaktu z wodą przeznaczoną do spożycia.

Gotowe! Akwa posiada certyfikaty ISO 9001 oraz GSK, certyfikat mówiący o jakości powłok malarskich. Wyroby firmy w całym kraju zapewniają sprawne działanie sieci wodociągowej i dostarczanie wody poprzez hydranty. Bo Akwa znaczy „woda”!
Jeżeli spodobał się Wam ten odcinek to koniecznie musicie zobaczyć jak działają wodociągi!

[Materiał sponsorowany przez Akwa]

Zobacz podobny odcinek:
   • Jak działa oczyszczalnia ścieków? - F...  
   • Jak powstają ODLEWY ŻELIWNE? - Fabryk...  
   • Jak powstają znaki drogowe – Fabryki ...  

Комментарии

Информация по комментариям в разработке