5 BOLYGÓ AZ UNIVERZUMBAN AHOL AZONNAL MEGHALNÁL

Описание к видео 5 BOLYGÓ AZ UNIVERZUMBAN AHOL AZONNAL MEGHALNÁL

5. WASP-76 B

A WASP-76b-t, 2013-ban észlelték először a csillagászok.
A bolygó egyik oldala állandóan a csillag felé néz ezért az perzselő forróságot, körülbelül 2532 ° C hőmérsékletet okoz, ami elég meleg ahhoz, hogy még a vas is elpárologjon a felszínén.
Továbbá csillag felőli oldalát olyan sugárzás pörkölte meg, amely ezerszer erősebb, mint amit a Föld a naptól kap.
A bolygó másik oldalán körülbelül 1000 fokkal hűvösebb van ami még így is rendkívül meleg, valamint a másik oldalról szelek által érkező vasgőz lehűlve, csapadékként hullik az égből.


4. HD 189733 B

Az űrből nézve a HD 189733 b gyönyörű és nyugodt világnak tűnhet, viszont az exobolygókkal a látszat megtévesztő lehet, és ez egyértelműen így van ezzel a gázóriással is, amely mindössze 2,2 nap alatt kerüli meg csillagát.
Valójában gyönyörű kék ​​árnyalata halálos időjárásából származik, különösen az olvadt üveg esőiből, amelyek a bolygó felszínét borítják.
Az égitestet 2005-ben fedezték fel, és kiderült az is, hogy felszínén 9000 km/h-s szelek tombolnak.
A szél hatására a felszínén eső üveg darabok pedig nem fentről lefelé, hanem oldalirányban mozognak.


3. Kepler-10 B

A Kepler-10b csillagához olyan közel kering mint a Merkúr pályájának huszadrésze.
Ez azt eredményezi, hogy egy év kevesebb, mint egy Földi nap, és a felszíni hőmérséklet több mint 1300 ° C.
Mivel a Kepler-10 b rendesen a csillagához van rögzítve, felszínét valószínűleg sokkal melegebb láva borítja, mint a Földön.
Ez a bolygó viszont nem az egyetlen lávavilág, amelyet a Kepler teleszkóp megtalált, mert 2013-ban az űrtávcső rábukkant a Kepler-78b exobolygóra is, amely 40-szer közelebb kering csillagához, mint a Merkúr.


2. Upsilon Andromedae B

Az Upsilon Andromeda b egy másik olyan exobolygó, amely mindig ugyan azt az arcát mutatja csillaga felé, és alig öt nap alatt teljesíti a pályáját.
A bolygót szélsőséges világgá teszi a nappal és az éjszaka közötti radikális hőmérsékletkülönbség, mert míg nappal a hőmérséklet elérheti az 1600 ° C fokot, addig éjszaka akár mínusz 20 ° C alá is lemehet.


1. Gliese-1132 B

A Gliese 1132 b feltűnően sok szempontból hasonlít a Földhöz, mert sugara és tömege nem sokkal nagyobb, de még kora is körülbelül 4,5 milliárd éves, hasonlóan a bolygónkhoz.
De ennek a világnak van egy feltűnő különbsége, mert sokkal közelebb kering csillagához, és mindössze 1,6 földi nap alatt teljesít egy pályát.
Ez a közelség azt eredményezi, hogy a Gliese 1132 b felszíni hőmérséklete 140 ° C fok körül mozog, és az intenzív sugárzás megfosztja az exobolygó légkörét.
Ennek ellenére a csillagászok nemrég felfedezték, hogy valami rendkívüli dolog is történik az égitesten.
A csillag gravitációs hatása ugyan is 20% -kal nagyobb, mint amit mi kapunk a naptól, ez intenzív árapályerőt hoz létre, amely összenyomja és kinyújtja a bolygót.
Ez heves vulkáni tevékenységet eredményez, gázok keletkezését okozza, amik a bolygó második légkörét építik.


1995 óta exobolygó katalógusunk gyorsan bővült, mert több mint 4000 égitestet erősítettünk meg a Naprendszeren kívül és további 7000 gyanúsított vár besorolásra.
Minél többet tudunk meg a Naprendszeren kívüli világokról, annál inkább láthatjuk hogy az univerzum telis tele van meglepetésekkel és, hogy valójában saját naprendszerünk rendkívül békés és unalmas.
Még ebben az évben elindul a James Webb Űrtávcső (JWST), amelynek küldetésének egy része az exobolygók felkutatására irányul a lehető legjobb és legújabb technológiákkal, így ki tudja milyen világokra bukkanunk még a következő években.

5 BOLYGÓ AZ UNIVERZUMBAN AHOL AZONNAL MEGHALNÁL

Zene / Music:

The Sky is on Fire - Ambient Music

top 5 magyar bolygó
felfedezett bolygók

#top5magyar #univerzum

Комментарии

Информация по комментариям в разработке