10 Psychologických Obranných Mechanismů které naše EGO používá proti ÚZKOSTI (#8 Psychologie)

Описание к видео 10 Psychologických Obranných Mechanismů které naše EGO používá proti ÚZKOSTI (#8 Psychologie)

Obranné mechanismy jsou nevědomé psychologické reakce, které chrání lidi před pocity úzkosti, ohrožením sebeúcty a věcmi, na které nechtějí myslet nebo se jimi zabývat. Obranné mechanismy, které poprvé popsal Sigmund Freud ve své psychoanalytické teorii, fungují jako ochrana před úzkostí.

Odkazy na související videa:
Co je to psychologie:    • CO JE TO PSYCHOLOGIE? | PSYCHOLOGICKÉ...  
Psychologické teorie Sigmunda Freuda:    • PSYCHOLOGICKÉ TEORIE SIGMUNDA FREUDA ...  
Stockholmský syndrom:    • STOCKHOLMSKÝ SYNDROM - Vztah Únosce a...  
6. příznaků syndromu vyhoření:    • 6 Příznaků Syndromu Vyhoření | Lenost...  
Co je to DOPAMIN:    • Co je to DOPAMIN? A jak ovlivňuje naš...  
Lidská psychika:    • LIDSKÁ PSYCHIKA | VĚDOMÍ, NEVĚDOMÍ, N...  
Co je to stres:    • Co je to STRES? Jak na něj REAGUJEME ...  
Maslowova hierarchie potřeb:    • Maslowova Hierarchie Potřeb | Abraham...  

Sociální sítě:
TikTok: https://www.tiktok.com/@online.ucitel...
Instagram:   / onlineucitel  
Patreon: https://patreon.com/user?u=92192331&u...

Takže, udělejte si pohodlí a pojďme si povědět něco o obranných mechanismech před úzkostí a jak se tyto mechanismy používají.

1 Vytěsnění
Měli jste někdy opravdu špatný den v práci a pak jste šli domů a vybíjeli si svou frustraci na rodině a přátelích? Pak jste zažili obranný mechanismus ega vytěsnění.
Vytěsnění spočívá v tom, že si své frustrace, pocity a impulsy vybíjíme na lidech nebo předmětech, které nás méně ohrožují.
Běžným příkladem tohoto obranného mechanismu je vytěsněná agrese. Místo toho, abyste svůj hněv vyjádřili způsobem, který by mohl vést k negativním důsledkům (např. hádkou se šéfem), vyjádříte svůj hněv vůči osobě nebo předmětu, který nepředstavuje žádnou hrozbu (např. manžel, partner, děti nebo dokonce i domácí zvířata).

2 Popírání
Popírání je pravděpodobně jedním z nejznámějších obranných mechanismů, který se často používá k popisu situací, kdy se zdá, že lidé nejsou schopni čelit realitě nebo si přiznat zjevnou pravdu.
Popírání je naprosté odmítnutí připustit nebo uznat, že se něco stalo nebo právě děje. Lidé žijící s drogovou nebo alkoholovou závislostí často popírají, že mají problém, zatímco oběti traumatických událostí mohou popírat, že k události vůbec došlo.
Popírání funguje jako ochrana ega před věcmi, se kterými se člověk nedokáže vyrovnat.
Může vás sice dočasně ochránit před úzkostí nebo bolestí, ale popírání také vyžaduje značnou investici energie. Z tohoto důvodu se používají i jiné obranné mechanismy, které tyto nepřijatelné pocity udržují před vědomím.
V mnoha případech mohou existovat přesvědčivé důkazy o tom, že něco je pravda, a přesto bude člověk nadále popírat jejich existenci nebo pravdivost, protože je příliš nepříjemné se s tím vyrovnat.

Více se dozvíte ve videu!

Pokud se Vám bude toto video líbit, dejte mi prosím LIKE, KOMENTÁŘ a ODEBÍREJTE.

Pokud byste se z této oblasti chtěli dozvědět o nějakém konkrétním tématu, tak mi návrh na video napište dolů do komentářů.

Disclaimer: Toto video není kompletním shrnutím probíraného tématu a slouží pouze jako mé chápání problematiky a můj stručný názor na něj. Má videa mohou obsahovat odchylky a chyby od reálného stavu vědy či zavedené praxe a chápání rozebíraného tématu. Proto si vždy ověřujte fakta, video představuje můj osobní názor na problematiku.

MUSIC:
Sneaky Snitch Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/b...

#freud #psychologie #onlineucitel

Комментарии

Информация по комментариям в разработке