Jak powstaje opryszczka

Описание к видео Jak powstaje opryszczka

Kiedy wirus opryszczki może się uaktywnić i jak dochodzi do powstawania zmian na skórze? Zobacz, jak tworzy się opryszczka!

Opryszczka pospolita jest schorzeniem skóry i błon śluzowych o charakterze nawrotowym. Nosicielem wirusa opryszczki jest niemal każdy, ale choroba ujawnia się u co drugiego zakażonego. Za powstawanie opryszczki pospolitej odpowiedzialny jest wirus HSV1.

Do zakażenia dochodzi najczęściej w okresie wczesnego dzieciństwa. Po zainfekowaniu organizmu, wirus wnika do komórek zwojów nerwowych czaszki i zaprzestaje produkcji białek. Dzięki temu przestaje być widoczny dla układu odpornościowego. Może ujawnić się pod wpływem takich czynników jak stres, przeziębienie czy promienie UV. Wtedy aktywny HSV1 znów zaczyna produkować białka i staje się widoczny dla leukocytów, które rozpoczynają obronę organizmu. Wirus uwalnia swoje DNA do wnętrza komórki skóry. Tam się namnaża. Zainfekowana komórka obumiera, a uwolnione wirusy atakują kolejne komórki. Wirus musi zarazić wiele komórek, by wywołać opryszczkę. Zamiany chorobowe są gwałtowne. Najpierw odczuwalny jest świąd i pieczenie. Następnie pojawia się mały czerwony pęcherzyk wypełniony płynem. Pęcherzyki z czasem przekształcają się w strupki. Objawy opryszczki ustępują bez leczenia po około 10 dniach.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке