Spacer po plaży w PUCKu [4k]

Описание к видео Spacer po plaży w PUCKu [4k]

Spacer po plaży w PUCKu

Puck, miasto powiatowe w województwie pomorskim, na Pobrzeżu Gdańskim, u podnóża Kępy Puckiej. Port rybacki i kąpielisko morskie, ośrodek rybołówstwa i przetwórstwa rybnego. Siedziba powiatu puckiego.

Historia Pucka od samego początku ściśle związana jest z Bałtykiem.
Początki grodu przypadają na III-VI w. W X w natomiast powstała osada i duży port, a wkrótce potem kasztelania książąt wschodniopomorskich.

Od 1309 we władaniu Krzyżaków, siedziba komturii, prawa miejskie uzyskał z rąk niemieckich w 1348 roku.

W czasie wojny trzynastoletniej miasto zostało oddane w zastaw Gdańskowi, a w roku 1457 Gdańszczanie przekazali je na trzy lata wypędzonemu ze Szwecji królowi Karolowi Knutsonowi za piętnaście tysięcy grzywien.

W połowie XVIII wieku maisto podupadło i w 1772 roku zostało włączone do państwa Fryderyka Wielkiego. 1818 zostało siedzibą powiatu w rejencji gdańskiej (nosiło wówczas dźwięcznie brzmiącą nazwę Putzig), wówczas jego znaczenie troszeczkę wzrosło. W owym czasie wytwarzano tu piwo puckie, słynne na całe Pomorze (i nie tylko).

Wydarzenia historyczne, które do dziś żywo znaczą się w społeczności nadmorskiego miasteczka wiążą się z powrotem Polski nad Bałtyk w 1919 r., kiedy po zakończeniu I wojny światowej traktatem wersalskim Puck wrócił do odrodzonej z niewoli Rzeczpospolitej.
10 lutego 1920 roku odbyły się tu słynne Zaślubiny Polski z morzem z udziałem generała Hallera. Aż do 1926 roku Puck był jedynym polskim portem nad morzem (poza Gdańskiem).

W 1939 roku miasto zajmują wojska niemieckie.
W latach 1941-44 istniał tu obóz pracy, gdzie więźniowie produkowali części do samolotów.
w 1945 wkraczają wojska sowieckie i oswobadzają Puck z rąk
hitlerowców.

W 1972 roku, powstało Muzeum Ziemi Puckiej gdzie zgromadzono zbiory przedstawiające dzieje miasta.

#puck #rynek #port

Комментарии

Информация по комментариям в разработке