Planety poza Układem Słonecznym: 30 lat później - prof. Aleksander Wolszczan | Dzień Nauki Polskiej

Описание к видео Planety poza Układem Słonecznym: 30 lat później - prof. Aleksander Wolszczan | Dzień Nauki Polskiej

Czy Ziemia i planety Układu Słonecznego są czymś wyjątkowym we Wszechświecie? A może istnieją inne planety? Inne światy, które krążą wokół odległych gwiazd? Te pytania zadawano od dawna. Naukowcy sądzili, że planety pozasłoneczne istnieją i z zapałem ich poszukiwali.
Ich przypuszczenia potwierdził prof. Aleksander Wolszczan, odkrywając pierwsze egzoplanety. To był prawdziwy przełom i początek intensywnego rozwoju badań. W ciągu ostatnich trzydziestu lat odkryto ich ponad 4000! Nowe możliwości zyskała astrobiologia - interdyscyplinarna nauka, poszukująca życia poza Ziemią.
Prof. Aleksander Wolszczan przypomni historię poszukiwań planet poza Układem Słonecznym. Opowie o swoim zaskakującym odkryciu i podsumuje aktualny stan badań nad planetami pozasłonecznymi.


ALEKSANDER WOLSZCZAN
Zainteresowania badawcze profesora Aleksandra Wolszczana koncentrują się na planetach krążących wokół gwiazd innych niż Słońce. W 1992 r. dokonał przełomowego odkrycia
pierwszych trzech takich planet. Zajmował się także relatywistyczną grawitacją, pulsarami, brązowymi karłami i fizyką ośrodka międzygwiazdowego. Doktorat z fizyki uzyskał w 1975 roku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracował w instytucie Maxa Plancka w Bonn (Niemcy), Narodowym Centrum Astronomii i Jonosfery w Arecibo (Puerto Rico) oraz na Uniwersytecie Princeton (USA). Obecnie jest profesorem astronomii i astrofizyki na Uniwersytecie Stanowym Pensylwanii (USA).
______________
Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке