Marek Bieńczyk o miłości. Wieczór "Wielkie pytania: Miłość Ci wszystko wybaczy?" w Big Book Cafe

Описание к видео Marek Bieńczyk o miłości. Wieczór "Wielkie pytania: Miłość Ci wszystko wybaczy?" w Big Book Cafe

Ten film to zapis jednego z 200 spotkań, jakie co roku odbywają się na scenach Big Book Cafe.
Chcesz mieć dostęp do wszystkich i oglądać o dowolnej porze?
Dołącz do Patronek i Patronów Fundacji "Kultura nie boli" i korzystaj ze wszystkiego, co robimy z miłości do czytania.
Spróbuj! https://patronite.pl/bigbookcafe

Marek Bieńczyk w Big Book Cafe.
Pisarza, eseistę i tłumacza o miłość pyta Marta Perchuć-Burzyńska
WIELKIE PYTANIA: MIŁOŚĆ CI WSZYSTKO WYBACZY?

MAREK BIEŃCZYK, pisarz i eseista, laureat Nagrody Nike 2012, mówi o kochaniu.
Czy mamy jeszcze czas i język dla wielkich uczuć? Czy w erze indywidualizmu miłość ma nowe granice? Jacy będą kochankowie przyszłości?
Rozmowę „Wielkie pytania: Miłość nie wszystko wybaczy?” prowadzi MARTA PERCHUĆ-BURZYŃSKA.

WIELKIE PYTANIA to seria rozmów, w których wspólnie ze znakomitymi twórcami literackimi stawiamy czoła największym wyzwaniom współczesności i staramy się rozmawiać, bez zadęcia, ale i bez chodzenia na łatwiznę, o najwyższych wartościach w życiu. Gośćmi cyklu byli już: Agata Tuszyńska, Stefan Chwin, Urszula Zajączkowska i Marian Pilot. Relacje ze spotkań z nimi znajdziecie w naszym kanale You Tube.

Zobacz książki autora w naszej księgarni: https://ksiegarnia.bigbookcafe.pl/pl/...

MAREK BIEŃCZYK – pisarz, eseista, historyk literatury, tłumacz z języka francuskiego, enolog; laureat Nagrody Literackiej „Nike” za zbiór esejów „Książka twarzy” w 2012 roku. Znawca literatury polskiego romantyzmu i współczesnej humanistyki francuskiej.
Rozgłos przyniosła mu powieść „Terminal” (1994), historia „ponowoczesnej” miłości dwojga stypendystów przybyłych z różnych stron świata do Francji. Pełna finezyjnego humoru i eleganckich gier literackich, kryptocytatów, aluzji i dygresji powieść znalazła dopełnienie w książce „Melancholia. O tych, co nigdy nie odnajdą straty” (1998) – eseju o wrażliwości melancholijnej i jej przedstawieniach we współczesnej literaturze. Kolejna powieść autora – „Tworki” (1999) – której akcję umieścił autor w szpitalu psychiatrycznym w czasie II wojny, została wyróżniona przez Fundację Kultury, nominowana była do Nagrody Literackiej „Nike” i przyniosła autorowi Paszport „Polityki”.
Marek Bieńczyk jest autorem wielu wspaniałych esejów, poza nagrodzoną „Nike” „Książką twarzy” i eseju o melancholii opublikował m.in. zbiór „Przezroczystość” oraz swoistą kontynuację „Książki twarzy” – zbiór „Jabłko Olgi, stopy Dawida”, który tygodnik „Polityka” uznał za książkę roku 2015. Za kolejny zbiór, „Kontener”, autor w 2019 r. znów był nominowany do Nagrody Literackiej „Nike”.
Marek Bieńczyk urodził się w 1956 roku w Milanówku. Studiował romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje jako historyk literatury w Instytucie Badań Literackich PAN. Wykłada też w Studium Literacko-Artystycznym na UJ w Krakowie. Jest współpracownikiem francuskiego kwartalnika „L’atelier du roman”.
Jego debiutem naukowym była rozprawa „Czarny człowiek. Zygmunt Krasiński wobec śmierci“ (1990).
Autor jest ponadto wytrawnym znawcą win. Należy do ekspertów International Federation of Wine and Spirits and Writers (F.I.J.E.V.), współpracuje z krakowskim Collegium Vini. Napisał wiele felietonów o winie dla różnych tytułów prasowych. W 2001 roku, pod tytułem „Kroniki wina”, wydał zbiór tekstów publikowanych na łamach „Gazety Wyborczej”. W 2003 roku wraz z Wojciechem Bońkowskim stworzył pierwszy polski przewodnik enologiczny „Wina Europy“ (2003). W 2010 r. ukazały się „Nowe kroniki wina“. Teksty o winie wypełniają też najobszerniejszy zbiór: „Wszystkie kroniki wina“ z 2018 r.
W dorobku translatorskim Marek Bieńczyk ma przede wszystkim książki Milana Kundery (m.in.: „Nieśmiertelność”, „Powolność”, „Tożsamość”, „Niewiedza”, „Święto nieistotności”). Tłumaczył też dzieła Rolanda Barthes’a („Fragmenty dyskursu miłosnego”), Emila Ciorana, Charlesa Baudelaire'a i Marcela Prousta.

Zapraszamy także po:
Pełny repertuar: http://bigbookcafe.pl/repertuar/
Książki sprawdzone w czytaniu:
https://ksiegarnia.bigbookcafe.pl/
Festiwalowe wrażenia:
https://bigbookfestival.pl/
ZAPISZ SIĘ NA LITERACKI NEWSLETTER
http://bigbookcafe.pl/newsletter/

Комментарии

Информация по комментариям в разработке