Panel dyskusyjny: „Współczesność”. Twórcy i spadkobiercy

Описание к видео Panel dyskusyjny: „Współczesność”. Twórcy i spadkobiercy

O grupie kolegów ze słynnego liceum Batorego w Warszawie. O Polsce lat 50. XX wieku i grze w „Państwa”. O twórcach i redaktorach czasopisma Współczesność.
_____

Agata Smalcerz, kuratorka wystawy „Pokój” Michała Slezkina i Jacka Świdzińskiego, prezentowanej w Galerii Bielskiej BWA od 12 kwietnia do 2 czerwca 2024 roku:

„Państwo” to rozgrywająca się na wielu płaszczyznach i w różnych kontekstach czasowych gra, rozpoczęta w roku 1947 przez 15-letniego Bohdana Slezkina i grupę jego kolegów z Liceum Stefana Batorego w Warszawie, m.in. Jerzego Siewierskiego, Leszka Szymańskiego i Tadeusza Strumffa, późniejszych założycieli i redaktorów czasopisma „Współczesność”, kontynuowana w latach 70. XX wieku z synem Michałem oraz Jerzym Siewierskim i jego synem Wojciechem. Zabawa ta polegała na tworzeniu fikcyjnych bytów politycznych i rozgrywaniu oficjalnych oraz nieoficjalnych relacji między nimi. Świadectwem tej działalności jest zestaw figurek tworzących społeczeństwa wymyślonych Państw oraz zbiór dokumentów archiwalnych, będących uniwersalną parodią oficjalnej polityki.

Uczestnicy panelu dyskusyjnego:

Michał Slezkin – artysta, twórca obrazów olejnych na płótnie, wielkoformatowych prac na papierach, rysunków w formie dzienników, rzeźb, obiektów wielowymiarowych w żywicach syntetycznych, instalacji z wykorzystaniem rzeczywistości realnej i nierealnej, gier analogowych i sieciowych. Zajmuje się również projektami konceptualnymi, sięgając po nowe techniki.
Syn Bohdana Slezkina, grafika, rysownika, więźnia komunizmu okresu stalinowskiego, autora ilustracji w czasopiśmie „Współczesność”. Autor projektu „Państwo”, swoistej gry z pamięcią, wykorzystującej artefakty stworzone przez Bohdana Slezkina i jego kolegów, uzupełnionej przez współczesne odniesienia polityczno-społeczne.

Voytek Siewierski – tłumacz, dyplomata, prezes i wiceprezes w korporacjach międzynarodowych, m.in. w NTT DoCoMo Inc. w Japonii i Mitsui & Co. Ltd w Stanach Zjednoczonych, venture kapitalista w Dolinie Krzemowej w Kalifornii i w Polsce. Wprowadził liczne startupy technologiczne na giełdy NASDAQ i NYSE.
Syn Jerzego Kwiryna Siewierskiego, pisarza i redaktora „Współczesności” i Anny Siewierskiej, pracującej w kilku pierwszych numerach „Współczesności” jako redaktorka i korektorka.

Krzysztof Gutfrański – kurator i krytyk sztuki współczesnej, niezależny badacz w zakresie kultury wizualnej, kurator wystawy „Państwo” Michała Slezkina w BWA Zielona Góra w 2014 roku. W latach 2016–2020 redaktor czasopisma OBIEG wydawanego przez Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.

Realizacja filmu: Marcin Szendoł

_____

Panel dyskusyjny: „Współczesność”. Twórcy i spadkobiercy
Galeria Bielska BWA – Klubokawiarnia Aquarium, Bielsko-Biała, ul. 3 Maja 11
Willa Sixta, Bielsko-Biała, ul. Adama Mickiewicza 24
prowadzenie – Agata Smalcerz, kuratorka wystawy
sobota, 25 maja 2024, godz. 13.00–16.00

Комментарии

Информация по комментариям в разработке