Powstanie teorii ewolucji, dr hab. Szymon Drobniak | Rewolucje

Описание к видео Powstanie teorii ewolucji, dr hab. Szymon Drobniak | Rewolucje

Koncepcja ewolucji drogą doboru naturalnego wydaje się intuicyjnie prosta. A przynajmniej opiera się na prostych spostrzeżeniach: 1) organizmy w obrębie populacji różnią się od siebie, a te różnice mogą mieć znaczenie dla ich przetrwania i rozrodu; 2) różnice te mogą być dziedziczone; 3) życie istnieje od bardzo dawna. Te warunki wystarczą, by w kolejnych pokoleniach dochodziło do zmian rozkładu cech w populacji - a więc ewolucji, która z czasem doprowadzi do powstawania nowych gatunków. Dlaczego więc dopiero w XIX w. Karol Darwin i Alfred Wallace wpadli na teorię doboru naturalnego, wyjaśniającą obserwowaną w świecie bioróżnorodność? I jak ich odkrycie zmieniło historię nauki? O tym wszystkim w kolejnym odcinku z serii "Rewolucje" opowiada dr hab. Szymon Drobniak.

Dr hab. Szymon Drobniak pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Nowej Południowej Walii w Sydney. Zajmuje się genetyką oraz ekologią i biologią ewolucyjną. Popularyzuje naukę w prasie (m.in. Przekrój, Tygodnik Powszechny) i internecie.

W serii "Rewolucje" naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opowiadają o przełomach w dziejach nauki oraz kluczowych przemianach w myśleniu człowieka o świecie. Od epoki kamienia, przez narodziny logiki i filozofii, kształtowanie się idei uniwersytetu, aż po współczesne badania i teorie naukowe.

Zadanie finansowane ze środków Ministra Edukacji i Nauki

Scenariusz i prezentacja: dr hab. Szymon Drobniak
Kamera i montaż: Przemysław Kopeć

W filmie wykorzystano materiały na licencji public domain ze zbiorów: wikipedia, wikimedia commons

Комментарии

Информация по комментариям в разработке