Tavasszal ültetendő nem télálló virághagymák, stb.: Hajtatásuk

Описание к видео Tavasszal ültetendő nem télálló virághagymák, stb.: Hajtatásuk

A minden teletetést igenylő hagymás, gumós, rizomás növényt március vége felé érdemes kihajtatni, hogy már megerősődve kerüljenek nyári helyükre a kertbe, hol virágzóra fordulhatnak. Frissen vásárolt ilyen zacskóban kapható növényeket érdemes vasárlás után egy durva szemcsés homokos-perlites közegbe elhelyezni, előgondozni, mely "hűtőszekrényszerűen" a kihajtatás ideéig frissen tartja a növényeket.
Ősszel ilyen keverékben szokás teleltetni egyébként is őket. így ezt a keveréket teleltetéshez érdemes megőrizni max. 3 évig, mert a fertőző források felgyűlhetnek benne egy idő utan. Az elhasználódott keveréket elhintethjük vékonyan a kertben pl. sziklakertbe, fagyérzékeny növények tővére.

Az előgondozott növenyeket március vége felé érdemes tehát előhajtatni rendes termőtalajban, cserépben fagyvédett helyen. Kis kültéri szoktatás után szabadföldbe ültethetők április közepétől, ha esti fagyok már elmúltak, vagy nagyon megritkultak. Átültetés előtt öntözzük meg őket mindig. Dáliák esetén érdemes megvárni a májust, vagy ameddig a növények szára minimum eléri a 20-30 cm magasságot, ez azért fontos, mert a csigák hatalmas károkat tudnak okozni a fiatal hajtásokban, visszavetve a növények növekedését a virágzás rovására.

Kardvirágok napos fekvést igényelnek, közepes vízigenyük, virágzás alatt van szükségük a legtöbb vízre, különben kevéssel is beérik. Karózni súlyos virágai miatt érdemes lehet. Június vége-júliustól nyílnak virágai. Kardvirágok jó vízelvezetésű talajba közvetlen is telepíthetők április közepétől fagyokat mérlelgelve. Legtöbb nem télálló hagymás növény hozzájuk hasonlóan kezelendők ekkor. pl. Nerinék, Cigányvirágok, Tubarózsák, stb.

Dáliák napos fekvést, (fajta függően) nagyobb helyet igénylő, vízigényes növények. Magasságuk és virágaik miatt gyakorta karózást igényelnek, ezt telepítésükkor fontos észben tartani. Július-augusztusban indul a virágszezonuk fajta függően. Legtöbb nem télálló gumós, rizomás növény hozzájuk hasonlóan kezelendők. pl. Kánnák, kálák, Csodatölcsérek, stb.

Nem télálló növények felszedése esetén november a végső határvonal, innentől fagykárok nagyok lehetnek. Teleltetni érdemes a hüvös helyen, (nincs fagy) egy perlites-durva szemcsés homok keverékben, mert levegőn hagyva könnyen vizet vesztenek, és elpusztulhatnak tél folyamán, vagy károsulhatnak.
Néha kevés vizet érdemes rájuk önteni télen, majd februártól ízlésszerint nagyobb mennyiséget
(ne tocsogjon!!!), hogy hajtatásra elinduljon a növekedésük.

Én sokszor tapasztaltam azt, hogy ha csak letisztiva előlhagyva teletettem őket a keverék nélkül, akkor gyakran nagyon károsultak, vagy akár el is pusztultak, bárhol próbáltam ki (papírzacskó, fa láda, stb). Keverékkel biztosan túlélik.

Durva szemcsés homok ~ kétszer rostált sóder
Kertészeti perlit 3-6 mm szemcseméretű

Комментарии

Информация по комментариям в разработке