Psychologické laboratórium virtuálnej reality (Zuzana Juráneková)

Описание к видео Psychologické laboratórium virtuálnej reality (Zuzana Juráneková)

[00:00] Úvod
[00:46] O psychologickej pomoci (on-line, telefón, kluby, centrá krízovej intervencie)
[05:04] Psychologické laboratórium virtuálnej reality (VR)
[06:26] Čo je terapia VR?
[09:01] Expozičná terapia a rehabilitácia
[11:46] Výskum užitočnosti terapie VR
[13:07] Naše skúsenosti s VR (príbehy ľudí)
[13:16] Katka - úzkosť zo školy
[17:50] Eugen - pozornosť
[20:56] Peter - panika zo skúšky
[26:31] Jozef - fóbia z lietania
[32:07] Veronika - sebapoškodzovanie
[37:47] Jolana - strach z MHD
[41:30] Adam - posttraumatická stresová porucha
[44:04] Rišo - zvládanie hnevu
[46:35] VR a mladí ľudia
[47:16] VR a krízový intervenčný tím na ukrajinských hraniciach
[49:11] Výhody a nevýhody VR
[51:07] Toto sme my (kontakty) https://ipcko.sk/
[51:24] Diskusia

Bojíte sa pavúkov, šoférovania alebo máte iné psychické problémy? S liečbou psychických porúch nám môže pomôcť virtuálna realita. Tá nás dokáže vtiahnuť do situácií, ktorým čelíme a prispôsobiť myšlienky, emócie a správanie v problematických situáciách v našom živote. Za pomoci psychológa a terapie tak môžeme byť vystavení podnetom, ktoré majú liečivý účinok. Prostredie, v ktorom sa pomocou virtuálnej reality ocitneme, je vybudované tak, aby verne pripodobnilo také okamihy nášho života, ktoré potrebujeme prekonať alebo vyriešiť. Využitie virtuálnej reality ako terapie nám vo svojej prednáške priblíži PaedDr. Zuzana Juráneková, MBA

Terapia virtuálnou realitou je formou pomoci, ktorá využíva túto technológiu na liečbu a rehabilitáciu psychických porúch. Je známa aj pod pojmami Virtual reality therapy, Virtual reality immersion therapy, Virtual therapy exposure therapy, ale tiež aj Computer cognitive behavioral therapy.
V zahraničí sa fenomén VR (virtuálnej reality) využíva pri práci s klientmi so širokým spektrom duševných ťažkostí, najmä však pri fóbiách a traumách. Prostredníctvom dostupných psychologických programov si klient môže v bezpečí VR skúšať rôzne reakcie na podnety, a tak získava veľmi dôležitú istotu, ktorú potom prenáša do reálneho sveta. Počas prednášky sa budeme venovať terapii VR, jej typom, výhodám aj nevýhodám, ako aj možnostiam využitia VR v pomáhajúcom procese pre ľudí s duševnými ťažkosťami.

PaedDr. Zuzana Juráneková, MBA,
Pôsobí na Katedre špeciálnej pedagogiky Univerzity Komenského v Bratislave. Okrem svojej pedagogickej práce sa od roku 2019 angažuje aj v IPčko.sk – internetovej poradni pre mladých, kde pôsobí ako koordinátorka centier krízovej intervencie Káčko. Je koordinátorkou Psychologického laboratória VR a je súčasťou tímu odborníkov v Projekte Online terénnej práce, ktorí denne mapujú online prostredie a dianie v ňom. Zameriava sa na fenomény internetu v kontexte mladých ľudí. Poslaním IPčka je, aby ľudia, ktorí sa ocitnú v náročných a krízových situáciách mali nepretržite dostupnú a bezplatnú odbornú psychologickú pomoc a podporu. V záujme tohto poslania v IPčku využívajú a prepájajú najnovšie psychologické poznatky s modernými technológiami.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке