31. Marikovské folklórne slávnosti, 14. júl 2024 (promovideo)

Описание к видео 31. Marikovské folklórne slávnosti, 14. júl 2024 (promovideo)

31. MARIKOVSKÉ FOLKLÓRNE SLÁVNOSTI
14. júl 2024, amfiteáter Horná Mariková

V nedeľu 14. júla 2024 sa v Hornej Marikovej konali 31. Marikovské folklórne slávnosti. Obec Horná Mariková a Považské osvetové stredisko v Považskej Bystrici pripravili v prostredí amfiteátra bohatý program. Po slávnostnej sv. omši v Kostole sv. Jána Nepomuckého tradične pozýval na slávnosti bubeník a tento rok sa pridala aj ľudová hudba PARTA zo Strečna.

Hostí privítala domáca folklórna skupina ŽRNOVANKA a pomyselnú bránu 31. ročníka slávností otvorili ocenení účastníci jednotlivých kôl súťaže Vidiečanova Habovka 2024 - detská spevácka skupina STUDNIČKA z Dolnej Marikovej, ktorá si v tomto roku pripomína 30. výročie svojho vzniku, sólistka speváčka Kristína BUTKOVÁ - členka DFS DUBRAVČEK z Plevníka-Drienového, ľudová hudba a detský folklórny súbor MLADOSŤ z Považskej Bystrice.

V programovom bloku ŽIVOT NA DEDINE sa predstavila folklórna skupina DÚBRAVA s pásmom Aj to málo z Jesenice, cimbalová muzika FLORIÁNEK zo ZUŠ Bzenec z Moravy, ktorá je v Hornej Marikovej častým hosťom a folklórna skupina KÝČER z Turej Lúky v nezameniteľných myjavských krojoch s typickou hudbou v zložení heligónka, trúbka a klarinet.
Domáca folklórna skupina ŽRNOVANKA pripravila pri príležitosti 40. výročia svojho vzniku nový program s názvom Na pľaci u Granátvov, v ktorom je zachytený život v miestnej časti Hornej Marikovej – Ráztoke počas celého roka. Program začína Vianocami 1913 v rodine „Granátvov“. Ich Mariška má chlapca Paľa od „Ryľvov“ a na jeseň roku 1914 chystajú svadbu. Paľo na jar začína stavať chalupu, aby mali kde bývať. Na konci júna 1914 Paľovi pomáha kamarát pri stavbe a ženy spievajú pri hrabačkách. Tu ich prekvapí miestny hlásnik, ktorý ohlási povinnú mobilizáciu – začiatok prvej svetovej vojny. Príbeh končí v novembri roku 1918 návratom mužov z vojny, v krčme U Singera. Do veselej tancovačky prichádza hľadať svojho milého aj osamelá Mariška. Či ho našla, to by vedeli povedať všetci pozorní diváci, ktorí zaplnili hľadisko do posledného miesta.

V programe TANCUJ, TANCUJ si súbor piesní a tancov BZENČAN z moravského Bzenca získal srdcia divákov vynikajúcou cimbalovou muzikou, piesňami a tancami s témou remesla.

31. ročník Marikovských folklórnych slávností uzatvoril folklórny súbor ROZSUTEC zo Žiliny. So súborom je od jeho založenia neodmysliteľne spojená originálna terchovská muzika, čím ROZSUTEC výrazne prispieva k rozvoju svojráznej hudobnej tradície Jánošíkovho kraja. Zaujímavým bol i záverečný hudobný vstup s terchovskými piesňami, ku ktorému sa pridala aj ľudová hudba PARTA zo Strečna.

V priestoroch obecného úradu bola sprístupnená výstava POKLADY Z TRUHLICE – ŠÚPOLIENKY Antónie Dvorščíkovej a 40 rokov folklórnej skupiny ŽRNOVANKA.
Pani Tonka-Šúpolienka, ako ju volajú známi, sa výrobe šúpoľových bábik venuje od roku 1971. Inšpiráciu čerpá z bežného života na dedine, ktorý sama zažila a prostredníctvom „šúpolienok“ ho predstavuje so všetkým, čo k nemu kedysi patrilo. Zameriava sa na tradičné remeslá. Nechýba ani sakrálna tematika –kostolíky, betlehemy, či najnovšia krížová cesta.

Výstava fotografií 40 rokov folklórnej skupiny ŽRNOVANKA zachytáva jej činnosť od staršieho obdobia až po súčasnosť, zvykoslovné pásma, sólistov a zaujímavé okamihy s jednotlivých vystúpení.

V uličke remesiel prezentovali svoje výrobky ľudovoumeleckí výrobcovia z regiónu i širšieho okolia, atmosféru spríjemňovala ľudová hudba PARTA zo Strečna, ktorá sa predstavila aj na slávnostnej sv. omši v Kostole sv. Jána Nepomuckého. V areáli amfiteátra bola sprístupnená drevenica s ukážkou tradičného ľudového obydlia, ktorá je expozíciou Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici.

Hry pre deti a odvážnych dospelých NA ZELENEJ LÚKE priblížili všetkým vekovým kategóriám ako sa voľakedy hralo vonku na lúkach, či priedomí - pritĺkanie klinca, skákanie vo vreci, hádzanie vrecom plným sena na cieľ, pletenie vrkoča previazaného farebnou stužkou. Zážitkom pre deti bol i dlháň na chodúľoch Juraj Budzovský, či možnosť vyskúšať si pracovný postup výroby rífovej píšťaly a ďalších pastierskych píšťaliek s lektormi Jozefom Pobočíkom a jeho synom Jozefom. O lahodné chute a vône pred obecným úradom sa postarali folklórne kolektívy, ktoré pripravili ochutnávku tradičných marikovských, udičských a nimnických dobrôt.

Klientom v Zariadení sociálnych služieb Obce Horná Mariková spríjemnila deň svojimi pesničkami folklórna skupina NIMNIČANKA.
Ďakujeme vedúcim i členom folklórnych kolektívov, remeselníkom, pani Antónii Dvorščíkovej, vedeniu a zamestnancom obce Horná Mariková, Vlastivednému múzeu v Považskej Bystrici, sponzorom a všetkým, ktorí prispeli k realizácii 31. ročníka Marikovských folklórnych slávností.

Podujatie podporil Fond na podporu umenia, Trenčiansky samosprávny kraj a Oblastná organizácia cestovného ruchu Horné Považie.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке