KUJAWIAK na potańcówki

Описание к видео KUJAWIAK na potańcówki

Nazwa kujawiak po raz pierwszy pojawiła się na początku XIX wieku i pochodzi od regionu Kujaw, ale kujawiaki tańczono również w Łęczyckiem czy Wielkopolsce. Ludowe nazwy tego tańca, które funkcjonowały wcześniej to m.in. śpiący i kolebany. Kujawiak jest tańcem granym w metrum 3/4, w wolnym tempie z wieloma elementami wspólnymi z mazurkiem czy oberkiem. Melodie kujawiaków częściej niż ma to miejsce w przypadku pokrewnych mu tańców, oparte są na tonacjach molowych, dzięki czemu przyjmują bardziej liryczny charakter.


Według niektórych autorów melodia tego tańca odzwierciedla kujawski krajobraz – szeroki i spokojny. Chociaż wiejskie kujawiaki charakteryzują się także zmianami tempa, bogatą rytmiką ze zmianami akcentów, w obrębie tej samej melodii, czasem przerywanej przyśpiewkami. Powszechnie jest tańczony w parach elastycznym krokiem w przód lub wirowo z zastosowaniem licznych elementów ozdobnych jak chociażby: przytupy, wymachy ramion, ukłony.


Dawniej Kujawiakiem na wsi nazywano suitę taneczną w skład, której wchodził chodzony, kujawiak właściwy oraz oberek. Były one grane bez przerw jedna po drugiej. Obecnie w ten sposób już się kujawiaka nie gra. W zależności od regionu, w którym był/jest wykonywany parami po okręgu, wolniej lub szybciej, krokiem drobnym lub krokiem z "oddechem" z ozdobnikami w formie przytupów, obłoczków lub rozbujania się na boki.


R. Lange, Folklor Kujaw, Warszawa, 1979



Prezentujemy Wam IV edycję cyklu Taniec Tradycyjny PL 2020 (pierwsza była w 2013 roku). W najnowszej edycji zostały zrealizowane 24 nowe lekcje i prezentacje taneczne, dawniej tańców powszechnie znanych i popularnych w różnych regionach Polski. Mamy nadzieję, że przypadną Wam one do gustu i pomogą w nauce polskich tańców tradycyjnych w formach niescenicznych.


Przygotowując dla Was filmowe lekcje bazowaliśmy na dostępnych materiałach archiwalnych, wiedzy tradycyjnych tancerzy i muzyków, z którymi się spotykaliśmy oraz na naszej wieloletniej praktyce tanecznej. Na ile to możliwe staraliśmy się by zaproponowane przez nas tańce i melodie zachowały swój tradycyjny styl i charakter. Mimo to, mogą się one różnić od znanych opisów i rejestracji folklorystycznych oraz wykonań prezentowanych obecnie na scenach przez zespoły regionalne lub zespoły pieśni i tańca.


Dlaczego?


Istotne było dla nas, by mogły one na nowo funkcjonować w naszym współczesnym, codziennym życiu, zdecydowanie innym od tego sprzed stu laty.


Dawniej bawiono się do żywej muzyki i jak najbardziej do tego zachęcamy. Jednak gdyby był problem, by takową znaleźć, przygotowaliśmy dla Was do każdej lekcji, muzyczny plik mp3, tak, byście mogli wziąć go ze sobą i wykorzystać w dowolnym momencie. Muzyka jest dostępna w linku na stronie internetowej http://tance.edu.pl/pl/lekcje-tanca .


Wszystkie tańce zrealizowane w ramach projektu Taniec Tradycyjny PL są do obejrzenia na kanale You Tube Taniec Tradycyjny PL    / @taniectradycyjnypl4588   oraz na stronie internetowej http://tance.edu.pl/pl/lekcje-tanca .


Prosimy oczywiście o rozpowszechnianie zamieszczonych przez nas filmów, aby jak najwięcej osób mogło z nich skorzystać. Do zobaczenia w realu na parkiecie!




Scenariusz i reżyseria - Bogumiła Zgorzelska i Piotr Zgorzelski

Kierowniczka Produkcji - Justyna Pankiewicz

Prowadzenie lekcji tańca - Bogumiła Zgorzelska i Piotr Zgorzelski (Akademia Tańca Tradycyjnego)

Tancerze - Bogumiła Zgorzelska, Piotr Zgorzelski

Muzyka – melodia tradycyjna "Kujawiak Rytla" w wykonaniu grupy WoWaKin (Paua Kinaszewska, Bartłomiej Woźniak, Mateusz Wachowiak) z płyty „Kraj za miastem”

Zdjęcia - Daniel Kiermut

Dźwięk - Mikołaj Kiciak

Reżyseria światła - Paweł Wójcik

Kierownik planu - Marcin Kuropatwa

Montaż, kolor korekcja, grafika - Daniel Kiermut

Konsultacja przy montażu - Piotr Zgorzelski

Stylizacja - Bogumiła Zgorzelska

Nagrania zrealizowano w „Studio 99” w Warszawie (wrzesień - listopad 2020 roku)


Produkcja Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Akademią Tańca Tradycyjnego;


Projekt realizowany przez Instytut Muzyki i Tańca, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке