Kursy i szkolenia biznesowe - zasady przygotowywania i prowadzenia.
Książka ta przeniesie cię w świat szkoleń w sposób, w jaki dotąd — według naszej wiedzy — o szkoleniach nie pisano.
Koncepcja jej budowy dojrzewała w nas długo i ostatecznie stanęło na tym, że postanowiliśmy napisać ją w formie powieści. Poznasz więc początkującego trenera, którego wprowadza w arkana sztuki jego megalomański mentor.
Poznasz rozterki i radości, którymi gęsto wyściełana jest ścieżka szkoleniowa. Na końcu książki znajdziesz również narzędzia używane przez trenera podczas jego karkołomnych sesji szkoleniowych. W samym tekście zaś doszukasz się składowych Modelu SET® — zasad, umiejętności, perspektyw i rzeczywistości pracy treningowej.
Krótko o modelu SET
Kluczowe elementy Modelu SET® zaszyfrowane są w trzech słowach składających się na nazwę metody: Safety, Experience, Training. Te trzy elementy wyznaczają oś modelu.
Prezentuje on też, które umiejętności trenera są kluczowe i jakimi zasadami powinien kierować się on w swojej pracy.
SAFETY (bezpieczne warunki)
Gdybyśmy mieli sobie przypomnieć to, w jaki sposób się uczyliśmy od najmłodszych lat, to zauważymy, że każde „działanie rozwojowe” poprzedzone było zapewnieniem bezpieczeństwa.
Dziecko, które uczy się chodzić, jest początkowo asekurowane przez dorosłych; kiedy uczymy się pływać, zwykle robimy to z kołem ratunkowym, a przedmioty szkolne, którenajłatwiej przyswajaliśmy, to te, które nas bardzo interesowały, albo te, które wpajał nam nauczyciel, do którego mieliśmy zaufanie.
To samo dotyczy pracy na sali szkoleniowej. Aby uczestnicy szkoleń mogli się czegokolwiek nauczyć, należy dać im poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza w początkowej fazie nabywania nowych umiejętności. Stąd pierwszy i najważniejszy warunek do rozwoju według Modelu SET® — Safety, czyli bezpieczeństwo.
EXPERIENCE (twórcze doświadczanie)
Kolejnym krokiem w rozwoju jest chęć próbowania, oswajania się z nowymi umiejętnościami, badania, na ile potrafię już coś robić, a czego jeszcze powinienem się nauczyć.
Pojawiają się pierwsze sukcesy, ale też pierwsze porażki. Nikt nie umie czegoś od razu — rozwój to proces obarczony pewnymi konsekwencjami. I to właśnie na konsekwencjach podejmowanych działań koncentruje się część Experience.
W Modelu SET® kładziemy nacisk nie tyle na poprawne wykonanie ćwiczenia, ile na to, jakie wnioski może wyciągnąć dla siebie uczestnik z tego, co zrobił. Omawiamy ćwiczenie i zastanawiamy się wspólnie, czego się uczymy dzięki początkowym drobnym sukcesom, ale i błędom w ćwiczeniach. To właśnie one wskazują drogę rozwoju, więc im więcej ich na szkoleniu, tym większe prawdopodobieństwo niepopełnienia ich w przyszłości.
Experience — doświadczenie, ale w bezpiecznych warunkach.
TRAINING (wdrażanie w praktyce)
Kiedy chodzimy, nie zastanawiamy się: „Teraz muszę przenieść ciężar ciała na prawą nogę, unieść lewą, wysunąć ją do przodu, przenieść ciężar ciała na lewą nogę i dostawić do niej prawą”. Nie musimy tego robić, bo przećwiczyliśmy każdy krok miliony razy i robimy to odruchowo. Podobnie jest z każdą inną umiejętnością, pod warunkiem że ćwiczymy. Czego potrzebujemy do ćwiczeń?
Powtórek, determinacji i zauważenia korzyści, ale też świadomości, że czasem będzie trudno.
Część Training koncentruje się na tym, aby w porę dostrzec zagrożenia we wdrożeniu oraz na zapewnieniu maksymalnego możliwego wsparcia — w firmach przez menedżera, a w Akademii SET® przez trenera.
Perspektywy
W większości sytuacji życiowych, kiedy wchodzimy w interakcję z drugim człowiekiem, mamy do czynienia z trzema
podstawowymi poziomami komunikacji: intrapsychicznym (nasze wewnętrzne wartości, przekonania, sposób myślenia), interpersonalnym (nasz wpływ na innych i to, w jaki sposób inni wpływają na nas) i zadaniowym (skoro się z kimś spotykamy, to zwykle w jakimś celu — w pracy mamy do wykonania zadania).
Te trzy poziomy towarzyszą również ludziom na sali szkoleniowej. Model SET® nazywa je perspektywami.
Z punktu widzenia zawodu trenera, świadomość tych trzech perspektyw podczas pracy na sali szkoleniowej jest kluczowa, ponieważ umiejętne wykorzystywanie każdej z nich znacznie wspomaga proces uczenia się.
Więcej w książce Adama Walerjańczyka - "Trening Trenera":
http://www.zlotemysli.pl/prod/12219/t...
Информация по комментариям в разработке