Kokapstrādes uzņēmumi grūto laiku izmanto, ieviešot jaunas iekārtas

Описание к видео Kokapstrādes uzņēmumi grūto laiku izmanto, ieviešot jaunas iekārtas

SIA “NDB Timber” ir kokapstrādes uzņēmums Jēkabpilī, kas īstenojis Norvēģijas grantu līdzfinansētu projektu, ieviešot jaunu produktu ražošanu. No koksnes atgriezumiem, kas parasti tiek izmantoti kā kurināmais, tiek ražoti apdares dēļi, kā arī gleznu un foto rāmji. Produktu ražošanas vajadzībām projekta laikā iegādātas septiņas jaunas iekārtas.


“Jaunās iekārtas ir ekonomiskākas un ražīgākas, bieži vien cilvēkam ir vieglāk ar tām darboties, nav tik fiziski smagi,” stāsta SIA “NDB Timber” valdes loceklis Kārlis Pusbarnieks.


Projekts paredz arī izveidot četras jaunas darbavietas. Šobrīd pieņemti jau trīs jauni darbinieki. Tomēr situācija uzņēmumā kopumā nav tik pozitīva. Ja neņem vērā projekta rezultātus, uzņēmuma kopējais darbinieku skaits ir samazināts, tādēļ arī dažas iekārtas šobrīd netiek izmantotas.


“Šobrīd kokapstrādes sfērā nav tie labākie laiki, kaut kādas produktu grupas ir jāsamazina, kaut kur samazinās cilvēku skaits, bet tas ir mainīgs. Es domāju, ka jāpārdzīvo šis mirklis un viss būs atkal kārtībā,” saka Kārlis Pusbarnieks.


Latvijas Kokapstrādes uzņēmēju un eksportētāju asociācijā uzsver, ka visā Latvijā kokapstrādes nozarē ir grūts periods – eksportā šā gada pirmajos piecos mēnešos vērojams gandrīz 30 procentu kritums, salīdzinot ar pagājušo gadu, bet importa apjomi kritušies vēl vairāk.


“Ja mēs salīdzinām ar pagājušo gadu, kad bija anomālija labā ziņā, vismaz priekš mums, kad koksnes produktu cenas bija neredzēti augstos līmeņos un pieprasījums bija milzīgs, tad šogad, protams, ir ļoti ievērojams kritums,” saka Latvijas Kokapstrādes uzņēmēju un eksportētāju asociācijas izpilddirektors Artūrs Bukonts.


Pieprasījums pēc Latvijas kokmateriāliem ir krities gan tādēļ, ka ārvalstīs ir samazinājies būvniecības apjoms, gan mūsu uzņēmumu zemās konkurētspējas dēļ.


“Ja skatāmies uz ražošanas pašizmaksu, mēs redzam, ka elektrība vasaras mēnešos varbūt mazāk, bet kopumā – gada griezumā – mums ir augstākā reģionā. Tā ir liela pašizmaksas daļa. Otra lieta ir izejmateriāls, kas ir zāģbaļķi, finierkluči, taras kluči un tamlīdzīgi. Tie arī pēc cenas ir dārgākie reģionā,” skaidro Artūrs Bukonts.


Pieprasījuma samazinājumu izjūt arī Jēkabpils novada uzņēmums SIA “DLLA”, tomēr situācija nozarē netraucē sekmīgi īstenot Norvēģijas grantu līdzfinansētu projektu, kura laikā ir iegādāta energoefektīva kokmateriālu pārstrādes līnija. Tas ļauj samazināt ražošanas pašizmaksas, tādējādi ceļot konkurētspēju. Projekta laikā uzņēmums sācis ražot jaunu produktu – materiālus, kas nepieciešami koka karkasa māju celtniecībā.


“Pagaidām gatavas mājas neražojam, bet ražojam detaļas šīm mājām. Arī pārdošanas sadaļa ir jauna, viss tas veidojas pakāpeniski. Pirmās kravas jau ir pārdotas. Ejam uz to, ka vajadzētu iziet uz lielākiem apjomiem,” stāsta SIA “DLLA” Attīstības daļas vadītājs Mārtiņš Lapiņš.


Arī citi kokapstrādes nozares uzņēmumi šajā periodā attīsta infrastruktūru un modernizē iekārtas, lai samazinātu ražošanas izmaksas, ieviestu jaunus produktus un tādējādi paaugstinātu konkurētspēju.


Jāpiebilst, ka abu Jēkabpils novada uzņēmumu īstenoto projektu kopējās investīcijas ir vairāk nekā divus miljonus eiro. Projekta “SIA NDB Timber jauna produkta ieviešana ražošanā ar samazinātu ietekmi uz vidi” realizācijas izmaksas veido 1 245 661,61 eiro. Projekts tapis sadarbībā ar partneri "Norwegian Institute of Wood Technology" (Treteknisk).


Savukārt projekta “Augstas pievienotās vērtības jauna produkta ražošana SIA “DLLA” ar samazinātu ietekmi uz vidi” kopējās izmaksas ir 908 284,18 eiro. Projekts tapis sadarbībā ar "Saga wood" AS, Norvēģijā.


Sandra Paegļkalne

Комментарии

Информация по комментариям в разработке