"Tańcząc" na dachu - spotkanie z Bartłomiejem Dobroczyńskim

Описание к видео "Tańcząc" na dachu - spotkanie z Bartłomiejem Dobroczyńskim

„Kryzysy coraz liczniej dotykają naszego życia – prywatnego, społecznego i globalnego – eksperci zaś mówią, że doszliśmy do momentu nieusuwalnego wielokryzysu” – czytamy w książce „Tańcząc. Rozmowy o kryzysie i przemianie”, której autorami są Agnieszka Jucewicz i prof. Bartłomiej Dobroczyński (Wydawnictwo Agora, 2024).

Autorzy zadedykowali swoje poszukiwania dróg wyjścia z tej sytuacji „wszystkim, którzy czują, że znaleźli się w miejscu, gdzie boli, czasem bardzo, i nie wiadomo, dokąd iść dalej ani co robić, bo stare sposoby radzenia sobie zawodzą”. „Tańcząc…” stało się dla nas okazją do spotkania i rozmowy z prof. Bartłomiejem Dobroczyńskim na temat kryzysu i przemiany, ale również nadziei, która jest dzisiaj niezwykle potrzebna. Gdzie i w jaki sposób możemy ją odnaleźć? Czy jest na to jakaś szczególna recepta? Jaką rolę w tych poszukiwaniach odgrywa sztuka? I jak szybko trzeba biec, żeby spotkać się z kryzysem?

Rozmowę poprowadzi Marta Perchuć-Burzyńska, dziennikarka radia TOK FM, autorka programów kulturalnych.


Inspiracją dla wydarzenia jest spektakl „Padało” w reżyserii Anny Gryszkówny, którego premiera miała miejsce 1 marca 2024 roku w Teatrze Łaźnia Nowa.


Bartłomiej Dobroczyński – psycholog, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny w Instytucie Psychologii UJ. Członek Kolegium Interdyscyplinarnego Centrum Etyki Wydziału Filozoficznego UJ oraz zespołu miesięcznika „Znak”. Zajmuje się historią psychologii, psychopatologii i psychoanalizy, irracjonalizmem, relacją między duchowością a psychiką, a także sztuką i alternatywnymi ruchami kulturowymi. Autor m.in.: „New Age. Il pensiero di una «nuova era»” (1997), „Idea nieświadomości w polskiej myśli psychologicznej przed Freudem” (2005), „Kłopoty z duchowością. Szkice z pogranicza psychologii” (2009). Współautor książek: „Historia polskiej myśli psychologicznej” (2009, z Teresą Rzepą), „Od Jekelsa do Witkacego. Psychoanaliza na ziemiach polskich pod zaborami 1900-1918. Wybór tekstów” (2016, z Pawłem Dyblem), „Czyje jest nasze życie?” (2017, z Olgą Drendą) oraz „Niezabliźniona rana Narcyza. Dyptyk o nieświadomości i początkach polskiej psychoanalizy” (2018, z Mirą Marcinów).


www.domutopii.pl
www.laznianowa.pl

Комментарии

Информация по комментариям в разработке