Dětské duševní zdraví

Описание к видео Dětské duševní zdraví

Představujeme Vám video, které se dotýká jednoho z nejzávažnějších aktuálních problémů, křehkosti duševního zdraví dětí a dospívajících. S duševními obtížemi se v České republice alespoň jednou potkalo až 20% dětí. V období dětství a dospívání se reálně začíná projevovat 70 % problémů v oblasti duševního zdraví a pokud na tyto projevy budeme včas a efektivně reagovat, můžeme zabránit jejich hlubšímu rozvoji.

Představujeme vám čtyři krátké příběhy dětí a dospívajících, kteří se nacházejí ve složitých situacích ovlivňujících jejich životy. Učitelé, vychovatelé a další lidé pečující o děti jsou často těmi prvními, kteří mohou rozpoznat signály, že s dětmi není něco v pořádku. Příběhy zachycují děti a mladistvé z různých prostředí a rozdílných věkových kategorií.

Péče o duševní zdraví jako součást prevence je klíčová i u nejmladších dětí.

Současně poukazujeme na konkrétní projevy problémů u dětí a dospívajících, na jejich smutek, izolace, agresi, strach, sklíčenost, beznadějnost a představujeme vhodný přístup a způsob podpory dospělého.

Upozorňujeme na problematiku sebepoškozování mladistvých, poruch příjmu potravy a rizika sociální izolace i na úzkostné poruchy, které se u téhle věkové skupiny vyskytují nejčastěji. Pro děti a dospívající je v prvních chvílích klíčové porozumění ze strany pedagogů, citlivá reakce a nabídka pomoci.

Pokusili jsme se ztvárnit i situace, které nemůžeme změnit. Jako je ztráta blízkého člověka, nebo dispozice k psychickému problému, kdy pomoc odborníků je nezbytná. Odborníci mohou pracovat s příznaky tak, aby porucha nebyla pro život omezující a aby byla zachována kvalita života dítěte nebo dospívajícího.

Toto video vzniklo v rámci projektu „Deinstitucionalizace služeb pro duševně nemocné“, (reg. číslo: CZ.03.2.63/0.0/0.0/15_039/0006213) realizovaného Ministerstvem zdravotnictví v rámci Operačního programu Zaměstnanost spolufinancovaného z Evropského sociálního fondu. Na výrobě podíleli studenti FAMU:
• scénář: Jakub Haubert;
• produkce: Karolína Hrubá, Julie Jakubíková (asistentka);
• kamera: Kristýna Kůlová, Radovan Táborský (asistent);
• zvuk: Matěj Lindner;
• scénografie: Pavlína Chroňáková, Filip Ohlsen (asistent);
• střih: Adam Ošťádal;
• grading: Matěj Pecka.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке