Kapela Maliszów na festiwalu Nowa Tradycja 2018 - cz. 2.

Описание к видео Kapela Maliszów na festiwalu Nowa Tradycja 2018 - cz. 2.

Kapela Maliszów, "Wiejski dżez" (Unzipped Fly Records)
Laureat Folkowego Fonogramu Roku 2017

"Nie gramy muzyki tradycyjnej, ale jesteśmy tradycją".


Rodzinną kapelę z Męciny Małej w Beskidzie Niskim tworzą Jan Malisz i jego dzieci – Zuzanna i Kacper. Członkowie kapeli inspirują się tradycyjną muzyką wiejską swojego regionu, ale również tańcami i przyśpiewkami z różnych obszarów Polski. Muzykę grają w sposób tradycyjny, czyli na skrzypcach, basach i bębnie. Elementowi archaiczności towarzyszy tu pewna doza wolności, radości i improwizacji. Twórczość kapela nie jest tylko szkolnym odtworzeniem starych melodii, bowiem zawiera również autorskie utwory o charakterze wiejskim, które dzięki energicznej grze Kacpra i Zuzanny wybiegają poza ramy ,"wiejskiego grania", wchodzą w dialog ze współczesnością i zahaczają o różne style. W swoich kompozycjach zespół wykorzystuje także skrzypce odziedziczone po ojcu Jana Malisza, Józefie, oraz basy i bę̨bny wykonane przez Jana. W jego pracowni artysty powstają także takie instrumenty, jak lira korbowa, fidel kluczowa (nyckelharpa) i wiele innych.

Artyści koncertowali między innymi w ramach festiwali: WOMEX 2017, WOMAD 2015 (Wielka Brytania), Rainforest World Music 2015 (Malezja), Rudolstadt-Festival 2016 (Niemcy), Viljandi Folk Festival (Estonia), Rozstaje/EtnoKraków 2017 (Polska).

Kapela Maliszów:
Jan Malisz – basy, akordeon, śpiew
Zuzanna Malisz – śpiew, baraban, bęben obręczowy
Kacper Malisz – skrzypce

***

Kuba Borysiak, recenzja albumu Kapeli Maliszów Wiejski dżez, Unzipped Fly Records 2017

Wiejski dżez z Męciny Małej to jazz wyobrażony i niezwykle oryginalne mierzenie się z harmonią "po swojemu". To także odważne i dojrzałe podążanie ścieżką, którą artyści obrali na płycie "Mazurki niepojęte". W ich muzyce wciąż tli się miłość do transowych i niepojętych rytmów i melodii mazurkowych, ale słychać już też coś innego – tęsknotę za nową wartością, którą muzycy odnajdują z jednej strony w niecodziennej harmonizacji melodii i jeszcze bardziej rozwiniętej – wręcz radykalnej – improwizacji, a z drugiej strony – jeszcze głębsze zanurzenie się w tradycji wiejskich muzykantów.

Nowa muzyka Maliszów wciąż pełna jest wirtuozowskich interpretacji Kacpra, pięknego i dojrzalszego głosu Zuzi, ale sporo tu także pomysłów Jana, szczególnie porywających melodii z towarzyszeniem akordeonu, które można uznać za przykład nowej muzyki wiejskiej.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке