ANDRZEJ PĄGOWSKI: dokąd zmierza polski plakat?

Описание к видео ANDRZEJ PĄGOWSKI: dokąd zmierza polski plakat?

Artysta-legenda. Jeden z mistrzów kultowej polskiej szkoły plakatu. Autor niezapomnianych grafik promujących filmy m.in. Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Wajdy, Romana Polańskiego i Stanisława Barei. Gościem podcastu "Musimy porozmawiać o kinie" jest Andrzej Pągowski!

Jak wygląda obecnie kondycja polskiego plakatu? Czy ? Dlaczego Andrzej Pągowski nie zazdrości młodym plakacistom i jak wspomina swój aktorski debiut w "Magnezji"?Odpowiedzi szukajcie w rozmowie Łukasza Muszyńskiego.

O Andrzeju Pągowskim:
Rocznik 1953. Absolwent PWSSP w Poznaniu, Wydział Plakatu, dyplom u prof. Waldemara Świerzego. Autor ponad 1500 plakatów wydanych drukiem od 1977 roku w Polsce i za granicą. Ponadto zajmuje się ilustracją książkową i prasową, jest autorem okładek wydawnictw płytowych, scenografii teatralnych i telewizyjnych, scenariuszy filmów i teledysków.

W 1989 roku rozpoczął pracę w reklamie, nie przerywając indywidualnej twórczości graficznej, jest dyrektorem kreatywnym i właścicielem firmy Kreacja Pro.

Swoje prace Andrzej Pągowski prezentował na licznych wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą. Jest laureatem kilkudziesięciu nagród polskich i zagranicznych, wśród których warto wymienić kilkanaście najwyższych trofeów na Międzynarodowym Konkursie na Najlepszy Plakat Filmowy i Telewizyjny (w tym 6 Złotych Medali i tytuł The Best of Show) w Los Angeles oraz kilka nagród głównych na Międzynarodowym Konkursie na Plakat Filmowy w Chicago.

Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i państwowych, między innymi w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku i San Francisco, w Centrum Pompidou w Paryżu. Metropolitan Museum of Modern Art umieściło plakat „Uśmiech wilka” wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej w zbiorach MoMA (za: https://pagowski.pl)

#andrzejpągowski #plakat #wywiad #podcast #polskaszkołaplakatu #filmweb #musimyporozmawiaćokinie #polskifilm #polskiekino #poster #movieposter

Комментарии

Информация по комментариям в разработке