Lietuvos kariuomenės diena Vilniuje (1939 11 23)

Описание к видео Lietuvos kariuomenės diena Vilniuje (1939 11 23)

Lithuanian Armed Forces Day parade in Gediminas Avenue, Vilnius, 23th November 1939. Camera - Julius Miežlaiškis.

"Šventės rytą Vilnius pasipuošė tautinėmis vėliavomis. Nors buvo paprasta darbo dieną, tačiau sostinėje visur jau­tėsi šventinė nuotaika; Iš ryto į Vilnių specialiu traukiniu atvyko šaulių bata­lionas. Taip pat atvyko Karo Muziejaus viršininkas b. gen. V. Nagius, Šaulių Sąjungos vadas plk. Pr. Saladžius, Kauno komendantas ir šaulių rinktinės vadas plk. J. Bobelis, būrys moterų šaulių ir būrys karo invalidų. Geležinkelio sto­tyje šaulius ir invalidus sutiko, pasvei­kino ir įteikė gėlių Vilniaus šauliai.
Šventė prasidėjo pamaldomis katedro­je. Mišias laikė vysk. T. Matulionis, o prasmingą pamokslą pasakė vyr. ka­riuomenės kapelionas kan. A. Sabaliaus­kas. Pamaldose dalyvavo kariuomenės vadas b. gen. St. Raštikis, Vilniaus rinktinės vadas d. gen. V. Vitkauskas, karo aviacijos viršininkai b. gen. A. Gustai­tis, Šaulių sąjungos vadas plk. Pr. Sa­ladžius, Vilniaus, rinktinės pulkų vadai, mūsų kariuomenės kūrėjai ir anuometi­niai vadai; ats. b. gen, M. Velykis, ats. br. gen. K. Ladyga, ats. d. gen. Tamašauskas, ats. b. gen. Galvydis-Bykauskas, ats. br. gen. St. Dirmantas, dim. d. gen. J. Bulota, Karo Muziejaus viršinin­kas b. gen. V. Nagys, Vilniaus komen­dantas plk. Pr. Kaunas, civilinės val­džios įstaigų viršininkai, Vilniaus Lietu­vių Tautinio Komiteto pirmininkas K. Stašys, žymūs Vilniaus lietuvių visuo­menės atstovai, kariuomenės daliniai ir pilna bažnyčia tikinčiųjų. Mišių metu griežė simfoninis orkestras, giedojo Kau­no įgulos bažnyčios choras ir valstybės operos solistė V. Grigaitienė. Po pamal­dų visi sugiedojo Tautos himną.

Pamaldoms pasibaigus, Gedimino g-vėje per visą miestą paradui išsirikiavo Vilniaus rinktinės kariuomenės dalys ir iš Kauno atvykę šauliai. Šaligatviuose susirinko milžiniškos minios žmonių. Ne­ trukus atvyko kariuomenės vadas b. gen. St. Raštikis. Minių ovacijoms ai­dint, kariuomenės vadui apie pasiruo­šimą paradui atraportavo Vilniaus rink­tinės vadas d. gen. V. Vitkauskas, kurio lydimas kariuomenės vadas pasisveikino su išsirikiavusiais kariais ir šauliais. Kariuomenės vadas į karius, šaulius ir vilniečius tarė žodį. Kariuomenės vado kalba palydėta Tautos himnu ir patran­kų saliutu.

Kariuomenės vadui b. gen. St. Rašti­kiui atvykus į garbės tribūną, kurioje buvo aukštieji karininkai, žymus valsty­bės ir bažnyčios atstovai, Sovietų Sąjun­gos karininkai - komdiv. Korobkovas, kombrig. Semionovas, brig. komisaras Lykovas, karo atašė mjr. Korotkichas, pra­sidėjo didžiulis mūsų kariuomenės para­das. Pirmiausia, savo štabo lydimas, pra­jojo Vilniaus rinkt. vadas d. gen. V. Vit­kauskas, už jo pražygiavo 1 pėst. D. L. K. Gedimino pulkas, tuojau žygiavo 7 pėst. Ž. K. Butigeidžio ir 3 pėst. Vy­tauto Didžiojo pulkų daliniai, pražygia­vo šaulių batalionas ir studentai atsar­gos karininkai, prajojo raitininkų dali­niai, praūžė artilerijos ir motorizuotos dalys. Tuo metu padangę raižė mūsų karo aviacijos lėktuvai. Kariuomenės pa­radą pagerbė ir Sovietų Sąjungos karo aviacija, kurios viena grupė skraidė ties Vilniumi. Parade žygiuojančiai kariuo­menei minių minios žmonių kėlė audringas ovacijas ir karius puošė gėlėmis. Vilniečių entuziazmas buvo toks pat, kokį teko stebėti mūsų kariuomenės į Vilnių įžengimo metu. Mūsų kariuome­nė parade visais atžvilgiais pasirodė puikiai, kas gyventojų tarpe kariams su­kėlė dar daugiau pagarbos ir skaidrios nuotaikos. Paradas truko apie dvi va­landas, tačiau žmonės, visą laiką lyg jū­ra karius lydėjo milžiniškais valiavimais.

Pavakare Gedimino kalne įvyko vė­liavos nuleidimo apeigos. Atvykus ka­riuomenės vadui ir aukštiems kariuo­menės ir valdžios pareigonims, Katedros aikštėje jau buvo išrikiuota gediminėnų pulko garbės kuopa, šalia kurios išsiri­kiavo ir karo invalidai. Į iškilmes susi­rinko daug Vilniaus gyventojų, atžygia­vo pirmieji savanoriai ir organizuota vilniečių lietuvių visuomenė. Kar. Št. Spaud. ir Šviet. Skyr. v-kas plk. J. Šarauskas paskaitė krašto apsaugos mi­nistro įsakymą kariuomenei, kuriuo Ge­dimino kalnas, Gedimino pilis ir Vytau­to Didžiojo palaikai globoti pavedama Karo Muziejui. Vėliavą gerbiant ginklu, orkestrai griežė Tautos himną, po ku­rio su tam tikromis apeigomis buvo nuleista Gedimino kalno vėliava. Iškil­mės baigtos giesme „Marija, Marija". ("Trimitas", 1939, Nr.48)

Operatorius - Julius Miežlaiškis.
Muzika: ansamblis "Trimitas" - daina "Žygis į Vilnių" (K. V. Banaitis, F. Kirša); Broniaus Jonušo maršai - "Ei, pasauli" ir "Įžengimas į Vilnių".

Originalo saugotojas - Lietuvos centrinis valstybės archyvas

Комментарии

Информация по комментариям в разработке