Podróż do zielonych cieni

Описание к видео Podróż do zielonych cieni

Bohaterką filmu „Podróż do zielonych cieni” (2009) jest charyzmatyczna kobieta – Zofia Książek-Bregułowa (1920–2014), niewidoma aktorka, poetka, uczestniczka powstania warszawskiego.
Nie jest to typowy film biograficzny, a poetycka opowieść o pasji, zmaganiu się z życiem i o potrzebie pozostawienia po sobie śladu. Rytm codziennego życia Zofii Krążek-Bregułowej wyznaczają rutynowe czynności w jej malutkim mieszkanku nieopodal katowickiego ronda. Siedząca zawsze na tej samej kanapie starsza pani zanurza się w ożywczym nurcie wspomnień, próbując w ten sposób rozprawić się ze swoją samotnością. Bohaterka filmu urzeka siłą charakteru, wiarą w ideały i marzenia.

Reżyseria: Alicja Schatton
Zdjęcia: Weronika Bilska
Montaż: Tomasz Kozik
Muzyka: Joachim Mencel
Opieka artystyczna: Andrzej Celiński
Koprodukcja: Instytucja Filmowa Silesia Film
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Śląski Fundusz Filmowy

Nota biograficzna o bohaterce:

Zofia Książek-Bregułowa (ur. 14 marca 1920 w Kielcach, zm. 1 czerwca 2014 w Katowicach) – aktorka, poetka, żołnierz powstania warszawskiego. Tuż przed wybuchem powstania zakończyła studia aktorskie na tajnych kompletach Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej w Warszawie. W czasie powstania była łączniczką w zgrupowaniu AK Krybar. 5 września 1944 została ranna – w wyniku doznanych obrażeń straciła wzrok. 10 października 1944 trafiła do obozu jenieckiego w Gross Lübbars, a następnie do obozu w Oberlangen. Po wyzwoleniu przez II Pułk I Polskiej Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka wyjechała do Szkocji, gdzie podjęła walkę o odzyskanie wzroku. Po powrocie do kraju w 1947 roku podjęła pracę w Polskim Radiu w Warszawie. W latach 1949–1951 pracowała w Teatrze Ziemi Opolskiej. Od 1951 roku była członkiem zespołu Teatru Śląskiego w Katowicach, współpracując jednocześnie z katowicką i warszawską rozgłośnią Polskiego Radia. W wieku dojrzałym ujawniła talent poetycki i od 1978 roku zaczęła publikować tomiki wierszy.

Odznaczona m.in. Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Była członkiem Związku Artystów Scen Polskich, Związku Ociemniałych Żołnierzy RP i Światowego Związku Żołnierzy AK.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке