Kanały. Podziemne miasto i piekło Powstania Warszawskiego

Описание к видео Kanały. Podziemne miasto i piekło Powstania Warszawskiego

Weszliśmy do kanałów 78. lat po Powstaniu Warszawskim. Opowiadamy o tym, jaką rolę kanały odgrywały w sierpniu i wrześniu 1944 r. Dowiecie się o tym, dlaczego pierwotnie nie planowano ich wykorzystania. Pokażemy współczesną Warszawę z drona, obejrzymy bezcenne materiały archiwalne i posłuchamy świadków: Powstańców Warszawskich, którzy przechodzili kanałami.

Więcej historii o Powstaniu Warszawskim w naszej najnowszej książce "Chcieliśmy być wolni": https://www.1944.pl/artykul/nowosc-ch...

/ / /

Wykorzystane wypowiedzi Powstańców Warszawskich pochodzą z Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego. Linki do całych wywiadów:

🔸 Danuta Dworakowska ps. Lena ➡ https://www.1944.pl/archiwum-historii... (data wywiadu: 9 lipca 2012 roku)

🔹 Adam Heine ps. Ewa, Adam Gorecki ➡ https://www.1944.pl/archiwum-historii... (data wywiadu: 10 maja 2005 roku i 1 czerwca 2012 roku)

🔸 Bogusław Kamola ps. Hipek ➡ https://www.1944.pl/archiwum-historii... (data wywiadu: 21 lutego 2006 roku)

🔹 Danuta Koziej-Wrzosińska ps. Magda ➡ https://www.1944.pl/archiwum-historii... (data wywiadu: 26 kwietnia 2007 roku)

🔸 Anna Lehr-Spławińska ps. Hanka ➡ https://www.1944.pl/archiwum-historii... (data wywiadu: 12 grudnia 2008 roku)

/ / /

Wykorzystanie kanalizacji miejskiej w Powstaniu Warszawskim na tak ogromną skalę było ewenementem, niespotykanym we wcześniejszych konfliktach zbrojnych. Podziemna sieć korytarzy umożliwiała Powstańcom zachowanie łączności między poszczególnymi ogniskami walki, przemieszczanie uzupełnień, dostawy amunicji, broni i żywności, a także ewakuację odciętych przez wroga oddziałów powstańczych. Największą ewakuację oddziałów powstańczych kanałami przeprowadzono w nocy z 1 na 2 września1944 r. Byli to obrońcy oblężonego Starego Miasta. Ewakuacja odbywała się dwoma kanałami: głównym, z wejściem na pl. Krasińskich oraz bocznym, z wejściem na ul. Daniłowiczowskiej (obecnie Nowy Przejazd). Ogółem ze Starówki ewakuowano 5300 Powstańców, z czego do Śródmieścia przeszło około 4500, a blisko 800 – na Żoliborz.

#Kanały #PowstanieWarszawskie #Historia

Комментарии

Информация по комментариям в разработке