Na co mogą dziś liczyć polscy chorzy z ostrą białaczką limfoblastyczną?

Описание к видео Na co mogą dziś liczyć polscy chorzy z ostrą białaczką limfoblastyczną?

Na pytania Medexpressu odpowiada prof. Sebastian Giebel, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach.


IFrame

Medexpress: Jak wygląda obecnie w Polsce leczenie ostrej białaczki limfoblastycznej?

S.G.: Leczenie ostrej białaczki limfoblastycznej u dorosłych jest koordynowane w ramach Polskiej Grupy ds. Leczenia Białaczek u dorosłych. To jest stowarzyszenie, które skupia przedstawicieli wszystkich akademickich i większych nieakademickich oddziałów hematologicznych w Polsce. Tych ośrodków jest prawie 30. Spotykamy się dwa razy w roku i w wąskich gronach eksperckich przygotowujemy protokoły dla pacjentów z ostrymi białaczkami. W odniesieniu do ostrej białaczki limfoblastycznej, w aktualnie obowiązującym protokole PALG ALL7 wyróżnione są cztery grupy chorych: pacjenci umownie młodsi (poniżej 50. roku życia), starsi (powyżej 50. roku życia) oraz z obecnością chromosomu Philadelphia lub bez niej. Podstawą leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej jest intensywna chemioterapia, którą podaje się w kilku etapach. Kolejno leczenie indukcyjne, konsolidujące i dalej podtrzymujące. Natomiast, u chorych z dużym ryzykiem niepowodzenia u tego typu terapii, wzmacnia się efekt za pomocą alogenicznej transplantacji komórek krwiotwórczych. Kryteria kwalifikujące do procedury przeszczepowej są bardzo ściśle określone i rozważa się je indywidualnie u każdego pacjenta.

Wspomniał Pan Profesor o dorosłych pacjentach, ale choroba ta dotyczy najczęściej dzieci. Jak wygląda w Polsce leczenie najmłodszych pacjentów z ostrą białaczką limfoblastyczną ?

S.G.: W Polsce dzieci z ostrą białaczką limfoblastyczną są również leczone w sposób skoordynowany. Pediatrzy także mają swoje towarzystwo, które ustala szczegóły terapii. Odbywa się to we współpracy z ośrodkami zagranicznymi. Wiem, że nasi pediatrzy bardzo mocno współpracują z pediatrami austriackimi i niemieckimi. To również jest intensywna chemioterapia, nawet bardziej niż u dorosłych, dlatego że dzieci zasadniczo lepiej tolerują leczenie i możliwe jest u nich stosowanie większych dawek.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке