Gmina Szydłowiec - reportaż 2018

Описание к видео Gmina Szydłowiec - reportaż 2018

Szydłowiec
Na południu Mazowsza, tuż przy granicy z województwem świętokrzyskim położona jest urokliwa gmina Szydłowiec. Liczy ona niemal dziewiętnaście tysięcy mieszkańców i zajmuje obszar stu trzydziestu ośmiu metrów kwadratowych.
Tereny te bogate są w biały piaskowiec, dlatego samo miasto Szydłowiec nosi miano „miasta na kamieniu”. Z piaskowca zbudowane są też największe zabytki tego regionu.
A sam Szydłowiec to bardzo stare i piękne miasto, bogate w historię i zachwycające swoją architekturą. Historia Szydłowca sięga trzynastego wieku i związana jest z rodami Odrowążów, Szydłowieckich i Radziwiłłów.
Nad całą okolicą góruje wieża ratusza miejskiego, stojącego zgodnie z prawem magdeburskim pośrodku prostokątnego rynku. Z umieszczonej na wieży galerii roztacza się niesamowity widok na całą okolicę. Sam ratusz powstał w siedemnastym wieku i dzisiaj jest nie tylko siedzibą władz samorządowych, ale również atrakcją turystyczną miasta.
Ci, których pasją jest historia powinni koniecznie wybrać się do liczącego ponad sześćset lat Kościoła świętego Zygmunta, jednego z najstarszych na Mazowszu. A w kościele powinniśmy obejrzeć wspaniały gotycki ołtarz, unikat na skalę całego kraju.
Życie kulturalne regionu toczy się w szydłowieckim zamku. Mieści się on na sztucznie utworzonej wyspie, która była zaczątkiem dzisiejszego Szydłowca i otoczony jest fosą. Renesansowa budowla była siedzibą słynnych rodów, a w czasie drugiej wojny światowej znajdowało się tutaj getto. Szydłowiec był bowiem przed wojną w ogromnej mierze zamieszkany przez ludność żydowską.
Obecnie w zamku mieści się Szydłowieckie Centrum Kultury Zamek oraz Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych. Jeśli chcemy poznać historię Szydłowca, powinniśmy zajrzeć do pracowni historii tego miasta, która została stworzona przy udziale mieszkańców, którzy pozyskali eksponaty i pamiątki świadczące o przeszłości swojego regionu. Na Zamku toczy się życie kulturalne gminy. Od dwudziestu trzech lat odbywa się tutaj Ogólnopolski Przegląd Teatralny, Przegląd Kapel i Zespołów Stylizowanych imienia Jana Derlety, można wziąć udział w koncertach, projekcjach filmowych lub zapisać się do którejś z działających tu sekcji artystycznych.
Na szczególną uwagę zasługuje jedyne w naszym województwie Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych. Jeśli chcemy dowiedzieć się czy dudy to kobza, albo co to są „dłubane skrzypce” koniecznie powinniśmy tu zajrzeć.
Ta piękna i bogata w historię gmina jest też dzisiaj gminą nowoczesną, w której wiele się dzieje. Powstają nowe inwestycje, dzięki którym mieszkańcom żyje się lepiej. W planach jest budowa deptaka łączącego rynek z modernizowanym właśnie zalewem. Rozbudowywana jest dzielnica przemysłowa, gdzie przedsiębiorcy znajdą miejsce do prowadzenia swojej działalności. Władze samorządowe myślą też o młodych rodzinach, dlatego zainwestowano w żłobki, tak, aby rodzice mogli bez przeszkód wrócić do pracy zostawiając swoje pociechy pod opieką doskonale wykształconych opiekunów.
Jacy są mieszkańcy Szydłowca? Bardzo kreatywni, chętni do działania, gotowi na zmiany. Działa tu ponad sto organizacji pozarządowych! Nad bezpieczeństwem czuwają oczywiście druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej. Ale aktywni są wszyscy, od najmłodszych po seniorów. Panie ze stowarzyszenia „Szydłowieckie pasjonatki” prowadzą zajęcia plastyczne, warsztaty rękodzieła, decoupage’u, angażują się ogólnopolskie akcje społeczne takie jak np. ośmiorniczki dla wcześniaków.
Nic dziwnego, że Szydłowcu działa też prężnie Lokalne Centrum Kompetencji powstałe dzięki projektowi Mazowszanie. To miejsce, w którym mieszkańcy mogą skorzystać z bezpłatnego dostępu do internetu, uzyskać pomoc przy wypełnianiu dokumentów, nauczyć się obsługi drukarki 3D.
Jeśli jeszcze nie byliście w Szydłowcu, przyjedźcie tu koniecznie. Naprawdę warto!

Комментарии

Информация по комментариям в разработке