Windy oraz dźwigi towarowe, to ważny element wyposażenia wysokich budynków mieszkalnych, hoteli, biurowców czy hal produkcyjnych. Sprawiają, że budynki stają się funkcjonalne i przyjazne użytkownikom.
Dziś odwiedzamy Lubelską Wytwórnię Dźwigów Osobowych “Lift Service”, która od ponad 30 lat produkuje dźwigi towarowe, osobowe i specjalne.
Wizytę w zakładzie zaczynamy od biura konstrukcyjnego. W dużym skrócie winda składa się z ramy kabinowej, kabiny, przeciwwagi, oraz zespołu napędowego. W zależności od rodzaju i przeznaczenia budynku, a także od ilości miejsca przewidzianego na umieszczenie napędu dobierane są odpowiednie rozwiązania. Popularne w Polsce są dźwigi z maszynownią w szybie. Pozwalają zachować oszczędność przestrzeni budynku. Dają również duże możliwości konfiguracyjne i architektoniczne.
Jeśli chodzi o windy towarowe popularnym rozwiązaniem są dźwigi z napędem hydraulicznym. Ten, który widzimy przystosowany jest do wysokich obciążeń. Przeznaczony jest do trudnych warunków pracy, takich jak wysoka temperatura czy wysokie zapylenie. Zobaczmy jak przebiega produkcja.
Za pomocą wycinarki laserowej CO2 wycinane są elementy konstrukcyjne ramy oraz kabiny dźwigu. Pracownik pobiera zlecenie produkcyjne z systemu, który zarządza organizacją produkcji. Następnie wgrywa do maszyny odpowiedni program przygotowany dla danego detalu.
Z laserem zintegrowany jest magazyn blach, który automatycznie wybiera i podaje odpowiedni arkusz, jaki w danym momencie zostanie poddany obróbce. Za pomocą tej wycinarki przygotowywane są detale o skomplikowanej geometrii.
Ściany kabin i drzwi, wykonane z wysokogatunkowej stali nierdzewnej, są z kolei wykrawane.Aż 90 procent elementów konstrukcji dźwigu jest następnie gięta. Spawanie stosowane jest tylko tam, gdzie jest to konieczne, spawana jest np. podłoga.Części, z których składa się dach są już zgrzewane.
Zerknijmy jeszcze na maszyny CNC do obróbki metalu. Widzimy jak przygotowywane są elementy konstrukcji nośnej kabiny. A tutaj w żeliwnym odlewie wykonywane są otwory pod łożyska i nacinane rowki linowe. W ten sposób przygotowywane jest koło linowe dźwigu o średnicy 500 mm.
Teraz konstrukcja kabiny musi zyskać zabezpieczenie antykorozyjne. Odwiedzamy więc malarnię. W myjce ultradźwiekowej odbywa się proces odtłuszczania oraz fosforanowania.
Następnie po opłukaniu i wysuszeniu na stanowisku zrobotyzowanym nakładana jest powłoka proszkowa. Po malowaniu powłoka utwardzana jest w temperaturze 180 stopni celsjusza. Elementy, które nie wymagają koloru zabezpieczane są antykorozyjną powłoką epoksydową.
Czas na Dział Produkcji Elektrycznej gdzie m.in. przygotowywana jest szafa sterownicza dźwigu. Lift jest producentem sterowników LS 2020, które są mózgiem całego układu.
Żeby przetestować poprawne działanie wszystkich funkcji symulowana jest praca urządzenia. Sprzężana jest cała elektronika i uruchamiane jest koło cierne. W ten sposób można sprawdzić wszystkie wezwania oraz jazdy dźwigu.
Zmierzamy ku końcowi. Laserowo grawerowane są: logo producenta oraz napisy jazdy specjalnej.
W dziale montażu m.in. przygotowywane są drzwi. Rama skręcana jest z ościeżnicą i progiem. Montowany jest napęd. Skrzydła drzwi wkładane są do ościeżnicy i podłączane są do napędu. Żeby wygłuszyć pracę dźwigu stosowane są materiały wibroizolacyjne. Tutaj widzimy prace przy napędzie drzwi roletowych.
Monterzy wstępnie skręcają kabinę, żeby sprawdzić dopasowanie jej elementów. Następnie wszystkie wyprodukowane części trafiają do magazynu. Tutaj także składowane są komponenty zamawiane u renomowanych dostawców.
Tak skompletowane urządzenie, po sprawdzeniu kompletności i jakości wszystkich komponentów, może trafić do klienta, gdzie po zmontowaniu i odbiorze UDT będzie pracować przez wiele lat.
Fabryki w Polsce to podróż po zakładach produkcyjnych znajdujących się na terenie Polski. Można więc śmiało powiedzieć, że zwiedzamy przemysł w Polsce. Inspirowaliśmy się popularnym programem „Jak to jest zrobione?”, znanym z telewizyjnego kanału Discovery. Co tydzień wspólnie z naszymi widzami odwiedzamy zakład produkcyjny, żeby sprawdzić jak przebiega wybrany proces produkcji. Co tydzień na nasz kanał trafia bowiem film dokumentalny, z którego dowiadujecie się jak produkowane są m.in. maszyny, zawiesia linowe, jachty, druty, okna, rozjazdy kolejowe, grzejniki, styropian itd. Pewnie interesuje was też, jak powstaje jedzenie? Na naszym kanale pokazaliśmy m.in. parówki, Pepsi, Prince Polo, chipsy Lay's, paluszki, musztardy, keczup, majonez, sery i wiele innych. To niesamowite jak pasjonująca potrafi być produkcja. Tak wiele interesujących informacji niesie z sobą nauka i technika. Co tydzień bowiem poznajecie z nami ciekawostki, jakie kryją w sobie fabryki. Przed nami fabryka nie ma żadnych tajemnic.
--
Sprawdź również nasze inne filmy, polecamy :
Jak powstaje PEPSI? - Fabryki w Polsce
Jak powstaje kombajn New Holland? - Fabryki w Polsce
#fabrykiwpolsce #winda #produkcja
Информация по комментариям в разработке