F. M. Dostojevski, iz romana „Braća Karamazovi“, knjiga 5/V, Nova knjiga, Beograd, 2016. Prevod: Katarina Brajović
Naracija: Dreamink
Fotografija: Bruno Germany (pixabay.com)
„Veliki inkvizitor“ je svakako najčuvenije poglavlje romana „Braća Karamazovi“. Po svojoj formi, „Veliki inkvizitor“ predstavlja parabolu ili filozofsku poemu inspirisanu oralnom tradicijom s hrišćanskim motivima. Stariji brat Ivan Karamazov pripoveda je mlađem Aljoši, odnedavno zamonašenom u pravoslavnom manastiru.
Tema parabole jeste zamišljeni drugi Hristov dolazak na zemlju, u španski grad Sevilju, u jeku inkvizitorskih progona i spaljivanja jeretika. Veliki inkvizitor, kao predstavnik crkve, ne samo da se ne raduje Hristovoj pojavi, već ga doživljava kao rivala i smešta ga u tamnicu. Najobimniji deo parabole čini monolog inkvizitora pred zatočenim Hristom, koji blago posmatra i pažljivo sluša, ali ne progovara ni reči.
U ime crkve, veliki inkvizitor tumači Jevanđelje – i naročito deo o Hristovim iskušenjima u pustinji – kao propuštenu priliku da Bog zaista na zemlji ovlada ljudima i potčini ih svom zakonu. Umesto toga, Hrist se odrekao i tajne i čuda i autoriteta, kako bi ljudima ostavio priliku da u Boga veruju samo svojom slobodnom voljom. Inkvizitor smatra da je Hrist time precenio ljude, da velika većina ne ume da se nosi sa svojom slobodnom voljom, te da je prepuštena stihiji svojih nesvesnih poriva i potrebi da se potčini autoritetu u kome će naći zaštitu. Štaviše, inkvizitor u tome vidi odsustvo Hristove ljubavi prema ljudskim slabostima, prema čovečanstvu onakvom kakvo ono u realnosti jeste. Stoga je upravo crkva preuzela na sebe da ispravi taj propust, te da ljude, kao nezrelu decu, reši tereta slobode, potpuno ih potčini i objedini pod svojom strahovladom.
Na kraju monologa, Hrist odgovara ne rečima, već jednim nežnim činom, koji vam sada nećemo otkrivati.
Želimo vam prijatno slušanje!
Kulturna platforma Dreamink neguje jezike, kulturu, pisane i govorne tradicije. Sadržaji su namenjeni odraslima i deci - svima koji, uz svakodnevne aktivnosti, uživaju u slušanju zanimljivih književnih tekstova.
Информация по комментариям в разработке