Ciąża po 40-tce - rozmowa z lek. med. Tomaszem Dworniakiem

Описание к видео Ciąża po 40-tce - rozmowa z lek. med. Tomaszem Dworniakiem

W dzisiejszym, kolejnym spotkaniu z cyklu „Wszystko dla płodności” z kliniką InviMed poruszymy temat późnego macierzyństwa – które wcale nie ma już negatywnego wydźwięku.

👉ZOBACZ: https://plodnosc.pl/
👉ZOBACZ: https://pomocdlaplodnosci.pl/
👉Dołącz do naszej grupy zamkniętej (Obudź w sobie życie) dla Kobiet starających się o dziecko:   / 16593.  .


Stało się dość powszechnie wiadome, że kobiety coraz częściej decydują się na pierwsze dziecko po przekroczeniu magicznej 40-tki. I choć wydawać by się mogło, że to zdecydowanie za późno, wszak czwarta dekada życia to także u niektórych kobiet początki premenopauzy, badania wykazują, że to właśnie kobiety rodzące po 40 roku życia są dużo lepiej przygotowane do macierzyństwa, co z pewnością wynika z wielu życiowych doświadczeń, wykształcenia, ale także dojrzałości w podejmowaniu decyzji dotyczących relacji partnerskich czy wychowania dziecka.

Z drugiej strony – dla wielu kobiet zachodzących w ciążę po 40-tce nie był to wybór, a sytuacja wynikająca z późno zdiagnozowanej niepłodności i konieczności jej leczenia.

O tym, jak bezpiecznie leczyć niepłodność, starać się o ciążę oraz urodzić zdrowe dziecko będąc kobietą 40+, porozmawiam dziś z doktorem Tomaszem Dworniakiem, specjalistą ginekologiem-położnikiem, Kierownikiem Medycznym kliniki InviMed Warszawa Praga.
Zachęcam państwa do zadawania pytań specjaliście w komentarzach pod transmisją.


Pytania
– Czy rzeczywiście obserwuje Pan, że coraz więcej kobiet zachodzi w ciążę po 40-tce? Czy to nie za późno z punktu widzenia biologii?


– Z upływem czasu nie jesteśmy młodsi, a co za tym idzie zdrowsi… Jakie są główne ograniczenia płodności u kobiet zbliżających się do czwartej dekady życia oraz tych już 40+?

– Jak wcześnie kobieta może zacząć doświadczać objawów premenopauzy? I czy objawy te powinny skłonić panią do wizyty u ginekologa – zwłaszcza gdy ma w planach jeszcze dziecko?


– Jakie są rekomendacje PTMRiE o rozpoczęciu diagnostyki i leczenia niepłodności? Czy jest granica wieku, gdzie staje się on podstawą do rekomendacji metody in vitro?

– Jak wygląda diagnostyka niepłodności u kobiet zbliżających się do 40. r.ż. Proszę powiedzieć tu o roli hormonów AMH, FSH, ale chyba nie możemy też pominąć profilaktyki onkologicznej - cytologii i USG piersi.

– Czy istnieją dodatkowe i rekomendowane procedury in vitro zwiększające szanse na ciążę u kobiet 40+?

– Czym są procedury Oosight i CultActive i jakie są wskazania do wykonania takich procedur?

– Czy kobietom 40+, starającym się o dziecko metodą in vitro zalecana jest diagnostyka preimplantacyjna? Czym jest diagnostyka inwazyjna i nieinwazyjna? Dlaczego badania te mają znaczenie u dojrzałych kobiet?
– Czy ciąża u kobiet 40+ jest ciążą podwyższonego ryzyka? Jak często zdarzają się poronienia takich ciąż?

– Czy przyszła mama 40+ powinna wykonywać jakieś dodatkowe badania, będąc w ciąży – spoza obowiązkowych?

Czy badania prenatalne to konieczność w tym wieku? I jakie to badania – proszę powiedzieć o tych nieinwazyjnych i tych inwazycjnych.

– Jak często kobiety 40+ zachodzą w ciążę bliźniaczą?

– Czy wiek może wpływać na rodzaj porodu – w jakich przypadkach.

– Czy ciąża po 40-tce, w wyniku zapłodnienia in vitro, przebiega inaczej oraz – czy kobieta po leczeniu niepłodności w klinice, powinna zostać w niej na czas przebiegu ciąży?

Комментарии

Информация по комментариям в разработке