Interesujesz się psychologią? Zajrzyj też na naszego bloga:
www.psyche.swps.pl
Treści, które udostępniamy na tym kanale możesz słuchać również w formie podcastów na:
Spotify: https://open.spotify.com/show/5cGf88v...
iTunes: https://itunes.apple.com/us/podcast/s...
SoundCloud: / swpspl
Lecton: https://lectonapp.com/podcast/e2bfa63...
„Życie jest jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiesz, na co trafisz” – powiedział Forrest Gump. I tak właśnie wygląda sytuacja bardzo wielu z nas. Co zatem powoduje, że niektórzy ludzie deklarują, że są szczęśliwi i wierzą w lepsze jutro, a inni (i to mający bardzo podobne doświadczenia) widzą siebie nieszczęśliwymi i bez perspektyw? O szczęściu i jego poszukiwaniu rozmawialiśmy podczas 6. spotkania z cyklu Współcześni romantycy, które poprowadził psycholog Sławomir Prusakowski.
Współcześni romantycy to cykl wykładów organizowany przez Muzeum Pana Tadeusza oraz Uniwersytet SWPS. Każde spotkanie, poświęcone odrębnemu tematowi, jest inspirowane słowami z dzieł Adama Mickiewicza. Motto kwietniowego spotkania brzmiało: Zostać na polu samemu i w nocy. „To lubię – rzekłem – to lubię!”.
Stereotypowy bohater romantyczny to ponurak i cierpiętnik, który rozpamiętuje przeszłość i miewa samobójcze skłonności. Być może jednak traktujemy zarówno literaturę, jak i własne życie, zbyt serio, nie zauważając obecnych w nich humoru i ironii.
Psychologia, pomimo że jest młodą nauką, może dużo powiedzieć o szczęściu i pozytywnym myśleniu. Znamy biologiczne i poznawcze mechanizmy, które powodują, że czujemy się szczęśliwi. Badacze przeanalizowali wiele „recept na życie” i wyselekcjonowali te, które naprawdę podnoszą poziom zadowolenia i satysfakcji. Nawet jeśli jedyna, cudowna i uniwersalna „recepta na szczęście” nie istnieje, to na pewno istnieją błędy w myśleniu i prymitywne mechanizmy obronne, których warto unikać. Uczestnicy wykładu poznali kilka trików zawodowych optymistów.
W trakcie spotkania prowadzący Sławomir Prusakowski opowiadał o tym, dlaczego uważa, że jest szczęściarzem i zaprosił uczestników do tego, aby tak samo pomyśleli o sobie.
O prelegencie:
Sławomir Prusakowski - psycholog, trener, nauczyciel akademicki, doradca. Trener biznesu. Przeprowadził ponad 10 000 godzin szkoleń, w tym ponad 1000 godzin Treningów Interpersonalnych (Bussiness-Relation Group Coaching). Posiada uprawnienia II stopnia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego do prowadzenia Treningów Interpersonalnych. Współpracuje z wieloma organizacjami szkolącymi i uczelniami. Szkolił dla takich firm jak: PWC, Grupa Żywiec, BPH, BzWBK, EricPol, Tauron. Zajmuje się także działalnością prospołeczną. Szkoli nauczycieli polonijnych, wierząc, że tylko dobra jakość edukacji pomoże utrzymać tożsamość Polaków poza granicami kraju. Laureat nagród za działalność prospołeczną (m.in. PolCul). Szkoli trenerów i uczy adeptów tego zawodu. Od 12 lat współpracuje z Uniwersytetem SWPS, gdzie jako praktyk uczy studentów psychologii budowania relacji z klientami. Prywatnie interesuje się fizyką wysokich energii i fotografowaniem.
O cyklu "Współcześni romantycy ":
Spotkania organizowane przez Muzeum Pana Tadeusza i Uniwersytet SWPS mają formę wykładów bądź warsztatów prowadzonych przez specjalistów, psychologów i trenerów, wykładowców Uniwersytetu SWPS.
Sztuka jest narzędziem poznawania siebie i świata. Muzeum to nie tylko miejsce, w którym prezentowane są historyczne eksponaty, jest ono również przestrzenią dialogu, inspiracji i rozwoju. Punktem odniesienia dla cyklu Współcześni romantycy jest szeroko rozumiana postawa romantyczna i stereotypy z nią związane. Romantyczny bohater bywa buntownikiem, cierpiętnikiem, melancholikiem, samotnikiem, szaleńcem, ale także bojownikiem, szpiegiem i przywódcą.
#emocje #szczęście #psychologia
Информация по комментариям в разработке