Dezső András: Nincsen ellenőrzés a különböző titkos szervezetek fölött

Описание к видео Dezső András: Nincsen ellenőrzés a különböző titkos szervezetek fölött

Dezső András, Pulitzer díjas újságírót Fedősztori című könyvét mutatta be a Hit Rádióban. A könyvben valós kémtörténetekről ír. Interjúnkban beszélt arról, hogy hogyan építenek fel a titkosszolgálatok egy hírszerző ügynököt, a magyar külföldi hálózatról, melyet az első Orbán kormány felszámolt és a Pegasus működéséről is.

Műsorvezető: Fekete Rita, Szerkesztő: Joób Rhodé

0:28 Milyen műfajúnak sorolná be ezt a könyvet? A könyvesboltban az eladó mesélte, hogy ezt a könyvet pakolgatta ide-oda, mert nem tudta eldönteni, hogy szcifi vagy nem szcifi?

1:31 Amit ebben a könyvben olvasunk abszolút valós, nincs is kiszínezve?

2:30 A levéltárakon kívül, ahol nyilvánvalóan lehet kutatni, ki lehet az újságírónak az informátora?

4:19 Azt is gondolhatnánk, hogy ha lezajlik egy titkos művelet, ott az iratokat megsemmisítik, hogy ne lehessen nyoma az eseményeknek. Vagy nem így van?

7:01 Egy kicsit tegyünk rendet a körül, hogy milyen titkos szervezetek vannak. A rendszerváltás előtti titkosszolgálat saját állampolgárai ellen kutatott. Figyelték, hogy ki az, aki nem illeszthető be a rendszerbe. Úgy tudom, hogy 1989 után volt egy kis zavar is. Ez rendeződött?

18:04 Ha van nálam egy telefon, amin rajta van egy kémprogram, akkor a házon belüli telefon is szóba jön?

23:17 Ez egy verseny. Nem csak arról van szó, hogy akár egy terrorista, egy bűnöző ellen használnak hírszerzőket, hanem egy cégnél vagy egy tudományos területen is?

25:15 A rendszerváltás óta kinyílt a világ. Egy globalizálódó világban élünk. Mindenki arra megy, amerre szeretne, oda kötlözik, ahova szeretne. Ezáltal megnőtt a hírszerzésnek, titkosügynökösködésnek is a divatja, hogy megkeresnek embereket?

27:33 Ha már itt vagyunk a nemzetközi téren. A könyvben szerepel egy olyan sztori is, ahol nem is az volt az állampolgársága az illető ügynöknek, ahova ő beépült, és még a családja sem tudott róla. Mesélnél erről a történetről?

35:03 Nagyon megrendített engem, amit itt a könyvedben olvastam, a Pegazus kémprogramról magáról. Már el is felejtettem ezt az ügyet, 2018 óta nagyon sok minden történt a világban. Nem biztos, hogy a hallgatók még emlékeznek Dzsamáll Hasogdzsinak a nevére. Ő egy újságíró volt, akit egy konzulátuson öltek meg. A könyved szerint az ő barátnőjének a telefonjára is a Pegazus volt telepítve. Ezáltal ismerhették fel a mozgását. Jól értettem?

39:17 A Pegazus program úgy tudom, hogy úgy kerül rá a telefonra, hogy azt egyáltalán nem lehet észrevenni a használó által. Ezt a programot a világban több országban használják, egy izraeli fejlesztésű szofver. Mondhatjuk, hogy meg van telítve ezzel a világ. Az viszont, hogy ezt hogyan használják, ezek szerint nincs szabályozva?

Комментарии

Информация по комментариям в разработке