ЖП Гара Стара Загора преди и сега / Stara Zagora Train Station - Then & Now

Описание к видео ЖП Гара Стара Загора преди и сега / Stara Zagora Train Station - Then & Now

На 5 септември 1900 година е пусната в експлоатация жп линията Чирпан – Нова Загора. Гара Стара Загора е построена едновременно с линията.

Следващата сграда на ЖП гарата (на мястото на първата) е проектирана през 70-те години и влиза в експлоатация през 1982 г. Оттогава до старта на обновяването ѝ през 2020 г. не е извършван основен ремонт, а само козметични поправки. В резултат приемното здание губи блясъка си и става неприветливо за ползвателите.

Строителните работи на гарата в Стара Загора започнаха на 28 юли 2020 г. и трябваше да завършат през октомври 2021 година. След това изпълнението на проекта се проточи и след още 4 пускови срока, най-накрая на 21 ноември 2023 г. новата гара е открита. За обновяването на гаровия комплекс са вложени 14 милиона лева, 12 милиона от които са от Европа.

Жителите на Стара Загора са недоволни от заложения жълт цвят и по тяхно настояване цветът е променен на зелен - символ на града.

Напълно обновена е цялата сграда, както и всички системи и инсталации по нея. Фоайето е вече топло и приветливо. Гаровият комплекс е енергийно ефективен. Освен че всички инсталации са обновени и са енергоспестяващи, на покрива са монтирани и фотоволтаици с мощност 30 киловата.

Инсталирано е видеонаблюдение, а акустиката във фоайето е подобрена с инсталирани акустични пана за звукопоглъщане.

В подлеза на гарата е направена изложба със снимки на експонати от Регионалния исторически музей.

При изграждането на гарата през 20-ти век строителите вграждат капсула на времето в една от стените. Посланието е „Влакът е бъдещето.“ Тя е открита по време на обновяването на обекта, като началникът на гарата е посочил конкретното място, на което е била вградена. На официалната церемония (21.11.2023) тази капсула бе върната на автентичното си място в ниша, специално изградена, така че да се вижда от посетителите. До нея бе поставена и нова капсула на времето със завещание за идните поколения.
____________________________________________

Парният локомотив срещу гарата, който е един от символите на града на липите, изглежда все едно, че ще потегли, след като служители на БДЖ "Товарни превози" от Локомотивно депо - Стара Загора с машини, четки и бои влагат труд и старание за неговия по-добър външен вид.

Произведен е през 1922 година във фабриката Hanomag (Hannover-Linden) в немския град Хановер и е от една от най-масовите серии локомотиви "500" 0-10-0, доставена за нуждите на БДЖ.
Разпределен е в Локомотивно депо - Стара Загора, а през 1923 година е използван по време на Септемврийското въстание от въстаници, които са се изтеглили с него от района на гарата в посока Калитиново - Нова Загора.

Той е бил в движение до 1954 година. Година по-късно е разпределен към министерството на тежката промишленост, в района на гара Перник.

В началото на 70-те реликвата е издирвана в продължение на 2 г. от ученици от тогавашното второ средно училище “Гео Милев" в Стара Загора (днешната математическа гимназия), които участвали в кръжок по история с ръководител учителката Росица Русева. Поводът бил 50-годишнината от въстанието.

Най-напред парната машина била обявена за историческа, е след това и пенсионирана. Тя е експонирана на старозагорската гара в навечерието на тогавашния национален празник 9 септември през 1974 г. Най-напред стояла от източната страна на сградата върху собствен коловоз, а в средата на 80-те години е преместена от северната страна.

През 1982 година е завършено строителството на новото приемно здание на гара Стара Загора и след оформяне на предгаровото пространство на следващата година локомотивът е изложен на постамент в Станционната градина. Оттогава е върнат и номера му "555" , който е поредният номер от серията локомотиви "500". След преномерирането на локомотивния парк през 1936 година, той вече има номер 28.48. Любопитно е, че локомотивите от тази серия се използват първоначално и за возене на международните влакове "Ориент експрес" и "Конвенционал" по линията Цариброд - София - Саранбей, както и за обслужване на бързи и пътнически влакове през Искърския пролом. Такива локомотиви има и на други жп гари в страната, като Царева ливада, Плачковци, Централна гара - София и другаде. Няколко от тях са възстановени и се ползват за атракционни пътувания.

Всички снимки и кадри във видеото са мои.
©2023

00:00 Intro
00:43 Old train station
01:38 Steam Locomotive BDZ No. 28.48 (555) 0-10-0
02:43 New train station
04:42 Coupling the Skoda 44094 to a train composition
05:44 Riding the Siemens Smartron 80048

Комментарии

Информация по комментариям в разработке