Jeżeli film się podobał nie zapomnij o komentarzu, subskrypcji i łapce w górę. Dzięki temu nasz kanał będzie się rozwijać! Obiecujemy nie wrzucać byle czego. Z góry dziękujemy!
Dokument opowiadający o ucieczce z KL Auschwitz Witolda Pileckiego, Jana Redzeja i Edwarda Ciesielskiego. W 70. rocznicę tej ucieczki szlakiem Pileckiego i towarzyszy ruszają muzycy zespołu rockowego Forteca. Chcą pokonać tę trasę w zbliżonych do historycznych warunkach. Na trasie spotykają Andrzeja Pileckiego, syna Rotmistrza, który marzył o tym, aby podobnie jak ci młodzi ludzie, pokonać historyczną trasę, a także rozmawiają z ludźmi, którzy zetknęli się w swoich rodzinnych i osobistych losach z uciekającym z Auschwitz Rotmistrzem. Muzycy dzielą się z widzem swoimi przeżyciami i wewnętrzną przemianą, która dokonuje się w nich na trasie ich młodzieńczej przygody.
– Dla nas wszystkich była to wielka przygoda, w której nie brakowało zaskakujących chwil – mówi Bogdan Wasztyl, producent filmu. – Pracownicy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau twierdzili, że wizyta Fortecy w byłym niemieckim obozie spowodowała większe zamieszanie niż wizyta muzyków zespołu Metallica. Zainteresowanie mediów było ogromne, a symboliczne zdjęcia z przekroczenia bramy byłego obozu obiegły światowe agencje.
Członkowie Fortecy starali się jak najdokładniej odtworzyć trasę ucieczki. Wiele razy konfrontowali współczesne realia z „Raportem” Witolda Pileckiego oraz wspomnieniami Edwarda Ciesielskiego, nie jedli przez 36 godzin, przedzierali się nocą przez lasy, spali pod gołym niebem. – Liczyłem, że ta wyprawa ku pamięci będzie inspirująca – mówi Marcin „Siano” Tucznio, lider zespołu. – I była. Chyba piątego dnia odczułem taki twórczy niepokój. Wyprzedziłem grupę i wiele godzin podążałem w samotności.
Kamera rejestruje także równolegle niezwykłe i serdeczne spotkania Andrzeja Pileckiego z dziećmi ludzi, którzy pomagali jego ojcu w ucieczce, które stają się okazją dla uniwersalnej i historycznej refleksji.
Obrazom towarzyszy muzyka Fortecy i piosenki zespołu wraz z powstającym na trasie „Ochotnikiem”, dedykowanym Witoldowi Pileckiemu i jego brawurowej ucieczce.
W filmie wykorzystano następujące utwory zespołu FORTECA:
„Kto dziś upomni się o pamięć” (sł. A. Czerwiec-Banek, muz. Siano, MJ)
„Żołnierze wyklęci” (sł. A. Czerwiec-Banek, muz. MJ, Siano)
„Ochotnik” (sł. A. Czerwiec-Banek, muz. MJ, Siano)
W filmie wykorzystano materiały archiwalne ze zbiorów:
Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu
Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej
Andrzeja Pileckiego
Marii Serafińskiej-Domańskiej
Zofii Czak
===========================================================================
Szanowni Państwo!
Od września 2023 roku rozpoczynamy projekt OPOWIEDZ IM O AUSCHWITZ. NA ŻYWO. Chcemy z opowieściami o Auschwitz odwiedzić wszystkie gminy w Polsce. Ponieważ wyzwanie jest wielkie, prosimy Was o pomoc – nakłońcie ośrodki kultury lub biblioteki w swoich miejscowościach, by nas zaprosiły na spotkanie autorskie.
Spotkanie można uzupełnić projekcją filmów dokumentalnych wyprodukowanych przez Stowarzyszenie i nagradzanych na międzynarodowych festiwalach filmowych. Formuła pokazów autorskich – sprawdzona i udoskonalona w trakcie ponad 200 pokazów w całej Polsce – jest atrakcyjna dla widzów/słuchaczy, skłania do refleksji, niesie sporą dawkę wiedzy i dobrych emocji.
W ramach projektu proponujemy (do wyboru) kilka programów:
Przeciw złu Auschwitz. Pilecki, Kolbe, Kołodziej (do wyboru filmy „Pilecki”, „Nieobojętni”)
Śladami Witolda Pileckiego (do wyboru filmy „Pilecki”, „Ucieczka z piekła”)
Nieobojętni spod Auschwitz (do wyboru filmy „Niezłomni. Pod drutami Auschwitz”, „Nieobojętni”, „Lustro”) - opowieść o dobrych ludziach w czasach nieludzkich i w miejscu przypominającym piekło na Ziemi
Niezłomni. Armia Krajowa wobec Auschwitz (do wyboru filmy „Pilecki”, „Ucieczka z piekła”, „Niezłomni. Pod drutami Auschwitz”, „Nieobojętni”, „Lustro”) – pasjonująca opowieść o niezwykłych bohaterach, żołnierzach Armii Krajowej, którym przyszło wykonywać swe zadania bojowe w Auschwitz lub w jego pobliżu.
Potencjalne grupy odbiorców:
uczniowie szkół podstawowych (klasy VII – VIII) oraz średnich – filmowa lekcja historii
Uniwersytety Trzeciego Wieku
Dyskusyjne Kluby Filmowe
otwarte pokazy dla wszystkich zainteresowanych
Kontakt: [email protected], paulina.wadrzyk@com tel. 503 078 357, 508 099 030
============================================================
Информация по комментариям в разработке