A kutyák képzése, nevelése során ugyanahhoz az eredményhez többféleképpen is el lehet jutni. A pozitív megerősítésen alapuló tanítási-nevelési technikák erősítik a kutyus gazdival való együttműködését. Fontos, hogy olyan technikát válasszunk, ami alkalmazása során autentikusak tudunk maradni, mivel kutyánk, mint ragadozó állat pontosan felméri és tudatában van az erőviszonyoknak, így "színészkedni" sem érdemes előtte. Ha nem vagyunk hitelesek, nem fogunk eredményt elérni. Az ÁlmosFelhő Kutyajólét komplex kutya-gazdi harmonizációs programjának technikáinál további előny, hogy csökkentik a kutyával való fizikai konfrontáció esélyét, kölcsönösen ismeri meg egymás testbeszédét ember és kutyus, így magasabb fokra léphetnek egymás szükségleteinek és elvárásainak megértése kapcsán. Urbánus környezetben is kivitelezhető speciális mozgatási formákkal ismerkednek meg a hozzánk forduló gazdik és kutyatársaik. Mivel a gazdik hatalmas elméleti ismeretanyagot is elsajátítanak, egy idő után rutinból veszik észre, mikor mivel kelthető fel kutyájuk figyelme, hogyan terelhető az nehezebb helyzetekben. A kutya motiváltságának fenntartása pedig egyenes út érzelmi állapotának, viselkedésének megváltoztatásához. A kevesebb a kutyák nevelése során is több. A vélt-valós (?!) fizikai erő-fitogtatása, az indokolatlan "ledominálás" helyett célszerűbb a következők mentén haladni:
A., otthon a kutya ne kapjon figyelmet (a babusgatás, a simi, a beszélgetés vele, a szemébe nézve történő rámosolygás nem alanyi jogon jár, azt bizony ki kell érdemelnie a kutyusnak), kizárólag akkor, ha feladatot kérnek tőle, s ha azokat engedelmesen végrehajtja. (Értelemszerűen naponta kismilliószor legyen feladat kérve.)
B., Ne tálból egyen a kutya, hanem napi élelem-adagját az ember kezéből kapja a teljesítésért cserébe. Bent és kint egyaránt. A nyakörvvel való kontakt-adással sincs semmi baj, feltéve, ha nem annak folyamatos rángatásával telik a séta. Azzal csak „gázt adunk” a kutyának. Mennyivel hamarabb figyelni fog ránk az erőből történő húzás, a más kutyák kipécézése helyett, ha
C., bekapcsoljuk orrát és falattal megvezetve tanítjuk őt a láb mellett követésre. Vagy egy játékot, botot, esetleg az őt érdeklő falevelet mozgatva sarkalljuk cselekvésre, ami után megkaphatja a játékot egy kis huzakodásra, a botot egy kis rágcsálásra és levadászhatja a levelet. Megejtően könnyű a kutyákat boldoggá tenni. Egy gondos gazdi mindig megfigyeli, mi szerez örömet kutyatársának és azzal igyekszik őt motiválni. Így sikerélményhez jut a kutyus. Egyértelművé válik számára, mit akar tőle gazdája.
D., Netán falatért cserébe megtanítjuk őt megérinteni az orrával a feltartott tenyerünk. Ez mókázásnak is jó két „komoly” feladat között. Lehet kicsit viháncolni, ugrálni. Ugyanezt a célt szolgálja
E., a környezeti elemek (padkák, padok, stb.) bevonása egy kis játékba. Alakítsunk ki segítségükkel játékot: ugorjon rájuk fel, aztán le. Kerülje meg őket. Üljön le mellettük, majd pár lépésnyire eltávolodva szaladjon oda hozzánk. Halkan megjegyezve, ez már a behívás gyakorlásának egy játékos formája. Egy kutya akkor érzi jól magát képzése során, ha váltakoznak a statikus, helyben végzett és a mozgásos feladatok, elemek. A felsorolt tippek mindegyike egy eszköz, mely igény szerint elhagyható, újra felfrissíthető. Ahogyan az emberi kapcsolatok ápolása során sincsen kőbe vésett, stagnáló és standard recept, ugyanígy érdemes picit átgondolni a napi séták során kért feladatok fajtáit, a reálisan elvárható célokat és részcélokat megfogalmazni. Nem utolsó sorban tudni: kutyatársunknak élethosszig van szüksége kedves vezetőre, napi szintű mozgatásra és feladatokra fizikailag és pszichikailag. Ha ezek valamelyike elmarad, úgy változni fog a kutya nyugalmi, kontrollált és/vagy kiegyensúlyozott állapota.
www.almosfelho.hu 70/675-0555 / almosfelho.kutyajolet
Информация по комментариям в разработке