Choroba Huntingtona – od podłoża do terapii – 30 lat nadziei. Dr hab. Hoffman-Zacharska

Описание к видео Choroba Huntingtona – od podłoża do terapii – 30 lat nadziei. Dr hab. Hoffman-Zacharska

Zakład Genetyki Medycznej, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie

Dr hab. Dorota Hoffman-Zacharska prof. IMiD, prof. ucz. UW – jest absolwentką Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie także uzyskała stopień doktora nauk biologicznych z zakresu genetyki, a obecnie pracuje w Instytucie Genetyki i Biotechnologii. Od 2006 roku jest nauczycielem akademickim w Instytucie Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii UW prowadząc zajęcia i wykłady z genetyki człowieka i genetyki medycznej.

Podstawowym miejscem jej pracy jest Zakład Genetyki Medycznej Instytutu Matki i Dziecka, gdzie kieruje Pracownią Neurogenetyki, a w 2016 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego nauk medycznych przygotowując rozprawę pt. „Identyfikacja i charakterystyka podłoża molekularnego chorób neurogenetycznych jako klucz do zrozumienia ich patogenezy i zmienności fenotypowej.”, nagrodzoną przez Polskie Towarzystwo Genetyki Człowieka.

Pracę dydaktyczno-naukową łączy z pracą diagnostyczną – jest diagnostą laboratoryjnym ze specjalizacją w dziedzinie laboratoryjnej genetyki medycznej, ukończyła również studia podyplomowe w zakresie Etyki praktyki lekarskiej i opieki medycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Universite Paris-Est Marne-la-Vallee.

Pracując w Zakładzie Genetyki Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, jako pierwsza w roku 1995 wprowadziła diagnostykę molekularną choroby Huntingtona w Polsce.

Jest jednym z członków założycieli, a obecnie członkiem honorowym Polskiego Stowarzyszenia Choroby Huntingtona (http://www.huntington.pl/) oraz sieci badawczej European Huntington’s Disease Network (EHDN)

Комментарии

Информация по комментариям в разработке