ден 16 от 21: Да имаме силно хваление и поклонение в църквата, силен молитвен дух

Описание к видео ден 16 от 21: Да имаме силно хваление и поклонение в църквата, силен молитвен дух

Хвалението към Бог трябва да бъде основна част от живота ни! Думата „хваление“ означава – да похваля, да аплодирам, да покажа одобрение или възхищение, да възкликна с думи или с песен, да издигна, да прославя. То може да бъде директно насочено към Бога или да се говори на другите за Него, но и в двата случая то се съсредоточава върху това да посочи – Кой Е Бог, колко необятен Е Той, колко е голяма любовта Му и колко са чудесни делата Му!
    Хвалението се характеризира с външно проявление, изразява се с песни, викане, скандиране, музика, танцуване и други външни прояви. В най-простият смисъл на думата, хвалението е „вдигане на радостен шум за Господа”! В Псалом 66:8 се казва: „... направете да се чуе гласът на хвалата Му.” ! Хвалението не е хваление, до като не се покаже и не се чуе! С други думи – не е хваление това, ако хвалим Бог с наведена глава, затворени уста и сковано тяло. По този начин можеш да се молиш, да размишляваш, дори да спиш, но не и да хвалиш Бога. Може би се притесняваш, какво ще си каже този до теб или онзи отзад, но кой е по-важен – Бог и неговото Слово или хората? Не се страхувай и срамувай да угодиш на своя Спасител, за да не се срамува Той после от теб!     
Издигането на ръце към Бога изразява нашата искрена любов, всеотдайност и доверие към него, желанието ни да бъдем издигнати в присъствието Му!
Много често хвалението е израз на твоята свободна воля, дори когато не ти се прави, но е необходимо да се знае, че нещата като вярата ни в Господ Исус и Неговото хваление, не са свързани с чувства или състояния, защото Той не се променя и Е винаги достоен за твоето хваление, поради всичко това, което Е и което е извършил! Чудесно е когато преживяваме прекрасни моменти и се чувстваме като на Небесата, но какво да правим когато не сме в такова настроение, да не Го хвалим ли? Когато дойдат изпитанията, да спрем да вярваме ли? Напротив, Словото ни насърчава, че радостта ни в Господа е нашата сила! Демонстрирай, покажи на врага ни, че ще се радваш с вяра в Бога, дори да те върти на шиш, защото имаш вечен живот и никое създание не е способно да ни отлъчи от Божията любов! 
Може би се притесняваш, че нямаш гласови способности и не можеш да пееш? Той не гледа на това как пееш, а на това дали го правиш от сърце, като разбираш какво вършиш и дали си Му покорен! Въпрос на духовна сила е да демонстрираш радост и хваление когато ти е най-трудно, няма нищо друго, което да смачка врага и неговите планове, така както поведението, което е противно на неговото очакване! Когато хората наблюдават хвалата ни отстрани, трябва да виждат, че сме участници в хвалението и общата радост с цялото си сърце.
Защо трябва да хвалим Бога? - Защото Той е достоен за хвала /Пс.48:10/, защото е извършил велики дела /Пс.107:15/; защото Словото ни го заповядва – на много места в Псалмите се говори за това с повелителен тон – „хвалете, славете, пейте, радвайте се, веселете се” /Псалом 9:11; 30:4; 100; 150:1 и на още около 17 места, от които Пс.81:1-5 се казва, че това е наредба от Бога/; защото Е сила и песен моя /Пс.118:14/; защото е добро нещо /Псалом 92:1/; и защото аз избирам да Го хваля за всичко /Пс.86:12/.
Кога да го хвалим? - В утеснение, когато си унил и нищо не ти се прави, когато не ти се хвали, защото света около теб като, че ли се разпада /Пс.13:6;27:6;42:5;43:5/; по всяко време /Пс.34:1,2;35:28;75:9; Еф.5:19,20/; и до като съм жив /Пс.104:33;119:175/ – а ние имаме вечен живот!
Къде да Го хвалим? - В голямото събрание (Църквата), /Пс.35:18/; навсякъде между множеството хора /Пс.111:1/; и между народите /Пс.18:49/.
Кой хвали Бога? - Мъртвите не хвалят Бога /Пс.115:17,18/; който вярва на Словото /Пс.106:12/; изкупените /Пс.106:47; 142:7/; който пази Закона, хвали Бога /Пс.119:56,171,172/; И всички творения /Пс.145:10,21/...

Комментарии

Информация по комментариям в разработке