NYÍRBÁTOR (H) - a református templom XVII. századi harangja

Описание к видео NYÍRBÁTOR (H) - a református templom XVII. századi harangja

Nyírbátor 12.000 lelket számláló kisváros Nyíregyházától délkeletre, a Nyírség déli részének központja.
A város történelmét az egymást váltó fejedelmek, főurak – Báthoriak, Bethlenek, Rákócziak és Károlyiak – határozták meg. Virágzása a Báthori családhoz kötődik. Báthori István két középkori templomot emeltetett itt a győztes kenyérmezei csata (1479) után. A mai minorita templom a nép számára, a jelenleg a reformátusok használatában lévő pedig a család számára mint kápolna és temetkezési hely épült fel. A sírok közül mára kettő maradt meg.
Utóbbit egy olasz mester, Johannes készítette. Ez az épület a legszebb hazai késő gótikus hálóboltozatos templomunk. Gyönyörű a szentély oldalfalán lévő reneszánsz pasztofórium (Oltáriszentség-tartó fülke), mely szintén olasz mesterek munkája. Ez a gyönyörű alkotás sajnos nem sokáig tölthette be rendeltetését, hiszen a Báthoriak a XVI. század közepén a katolikus hitet megtagadták és a templomot kálvinista elképzelés szerint átalakították. Szerencsére a szentélyben az eredeti kőoltár átvészelte az átalakítást, így az is megtekinthető eredeti formájában.
A nyugati oldalon 1897-ben alakítottak ki neogót stílusú karzatot. Ezen áll a 90-es évek végén a BKM Orgonaüzem által készített 3 manuális nagyon szép hangszer, melynek hangja a felvétel elején hallható és rendszeresen hangversenyeket adnak rajta.
A templom mellett álló zömök szoknyás fa harangtorony 1640-ben készült el, mely a magyar építészeti fafaragás egyik legősibb és legszebb alkotása. Benne két harang lakik. A torony építésekor, 1640-ben a közösség Gregorius Wierd eperjesi mesterrel öntette a nagyharangot, mely ma is hallható. Sajnos a harang füles koronáját itt is barbár módon levágták és tárcsásra cserélték. Ezenkívül eredeti fa tartószerkezete helyett már egy rendkívül ízléstelen és mindenféle műemléki szempontot figyelembe nem vevő kiemelt fém tartószerkezeten függ, nyelve pedig (mely szintén megért a felújításra, hiszen a felvételen is látható, hogy ide-oda jár harangozás közben) a villamosítás miatt le van kötve.
Rendkívül szép a harang díszítése. Érdekes, hogy ugyan reformátusoknak készült, mégis látható rajta a 4 szent evangélista domborműve.

A harang adatai:
Öntő, öntés helye és éve: Gregorius Wierd, Eperjes, 1640
Alsó átmérője: 88,3 cm

Köszönet a harangozásért és a templom bemutatásáért nagytiszteletű Tárnok Ferenc és Tárnok Tamás lelkész uraknak.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке