Uczniowie o zróżnicowanych potrzebach edukacyjnych. Jak przygotować szkołę?

Описание к видео Uczniowie o zróżnicowanych potrzebach edukacyjnych. Jak przygotować szkołę?

Większość szkół w Polsce w tym roku szkolnym przyjmie uczennice i uczniów z Ukrainy (według danych MEiN ich liczba w polskich szkołach we wrześniu będzie oscylować wokół 200 tys.). Będzie mieć w swojej społeczności również inne dzieci o szczególnych potrzebach edukacyjnych.
Dobrze, by dyrektorka lub dyrektor skorzystał ze sprawdzonych rozwiązań, by przygotować szkołę do pracy z nimi.

Wraz z ekspertami i ekspertkami rozmawialiśmy o:
🎯 szkole włączającej, która widzi, wzmacnia i umożliwia współpracę wszystkich uczniów i uczennic (nie tylko tych o specyficznych potrzebach edukacyjnych, lecz także dzieci uchodźczych),
🎯 podstawach prawnych, które tworzą ramy tej otwartości i dają dyrektorom możliwości podjęcia określonych działań (jak zatrudnienie pedagoga specjalnego),
🎯 specjalistach i organizacjach pozarządowych, którzy mogą wesprzeć kadrę w codziennej pracy.
Dzięki checkliście każdy dyrektor będzie mógł odpowiedzieć sobie na pytania o stopień przygotowania zespołu nauczycieli do pracy z uczniami o zróżnicowanych potrzebach edukacyjnych.
Podpowiedzieliśmy także, jak krok po kroku zaplanować pracę w kolejnych tygodniach i miesiącach w tym aspekcie.
Naszymi gośćmi i gościniami byli:
Aleksandra Rodzewicz - dyrektorka Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, ekspertka merytoryczna w projekcie „Forum edukacji włączającej” i Akademii Edukacji Włączającej, Członkini Zarządu Fundacji Hybrydowa Szkoła, trenerka.
Małgorzata Solowska - dyrektorka IX Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kolbergera w Gdańsku, nauczycielka WOS-u, historii i języka angielskiego. Szeroko rozwija ideę samorządności szkolnej we współpracy z OSSU w Brukseli.
Jan Dąbkowski - kieruje zespołem, który tworzy program „Szkoła otwartości”. Trener, koordynator działań, a także autor scenariuszy m.in. edukacji medialnej i dziennikarskiej, obywatelskiej, antydyskryminacyjnej, dot. praw człowieka. Wspiera kadrę szkół w działaniach, które rozwijają u uczniów kompetencje społeczno-emocjonalne, a nauczycieli uczą reagowania na dyskryminację i przemoc.

Spotkanie poprowadził Przemysław Kluge, ekspert ds. rozwoju dyrektorów w Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Partnerem wydarzenia jest Norwegian Refugee Council.

#dyrektor #edukacjawlaczajaca #szkolaotwartosci

Комментарии

Информация по комментариям в разработке