PÓŁOGNIWA i OGNIWA galwaniczne cz.1 #78

Описание к видео PÓŁOGNIWA i OGNIWA galwaniczne cz.1 #78

Półogniwo to metal zanurzony w roztworze swojej soli. Dwa półogniwa tworzą ogniwo. Aby płynął prąd elektryczny należy połączyć półogniwa kluczem elektrolitycznym. Każdy z ogniw ma swój własny potencjał standardowy. Jedno półogniwo ma potencjał niższy i to będzie anoda a drugie półogniwo ma potencjał wyższy i będzie katodą. Do anody wypływa prąd, a z katody prąd wypływa. Anoda ma znak ujemny a katoda ma znak dodatni. Na anodzie zachodzi proces utlenienia w wyniku zabrania elektronów, natomiast na katodzie zachodzi proces redukcji w wyniku dostarczenia elektronów. Jak zorientować się, który z metali będzie stanowił katodę a który anodę? Patrzymy na szereg elektrochemiczny metali i ten który będzie stał bliżej pierwszego miejsca czyli będzie bardziej ujemny będzie katodą. Analogicznie ten, który będzie stał dalej pierwszego miejsca czyli będzie mniej ujemny lub bardziej plusowy (zależy jak na to spojrzysz) będzie katodą. Prąd elektryczny to przepływ elektronów.
To drugi film o tej tematyce. W pierwszym chemia#78 krok po kroku wyjaśniam co to jest półogniwo, ogniwo, SEM, mówię o procesach zachodzących na półogniwach ogniwa:
   • ZADANIA z półogniw i OGNIW galwaniczn...  
Aby zrozumieć procesy zachodzące na anodzie i katodzie należy przypomnieć sobie co to jest utlenienie i redukcja. Zapraszam cię do mojego filmu na ten temat:
   • Jak bilansować równania  r. utlenieni...  
Należy również wiedzieć co to jest Dysocjacja żeby umieć napisać równania jonów w roztworze:
   • DYSOCJACJA  kwasów, zasad i soli.  #57  
Ostatnią rzeczą którą dobrze jest zrozumieć przed ogniwami jest szereg aktywności metali:
   • SZEREG AKTYWNOŚCI METALI - jak go czy...  
Drugiej części tego filmu będę rozwiązywała zadania czyli mając dwa półogniwa złożę z niego ogniwo, wskażę, które ogniwo stanowi anodę a które katodę, obliczę siłę elektromotoryczną i wskażę procesy zachodzące na elektrodach.
Rozdziały:
0:00-1:36 Wstęp-Utlenienie i redukcja-czym jest?
1:37-2:22 Szereg aktywności metali
2:23-3:52 Półogniwa (budowa, szereg elektrochemiczny, potencjał standardowy półogniwa)
3:53-8:26 Ogniwa (budowa, procesy zachodzące w ogniwie)
8:27-9:04 Zapis ogniwa, procesy, kierunek przepływu elektronów
9:05-10:05 SEM

Zapraszam.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке