Szegedi Hírek Hiányszakmát tanulnak a Csillagban 2016.09.01.

Описание к видео Szegedi Hírek Hiányszakmát tanulnak a Csillagban 2016.09.01.

Nem csak az általános és középiskolában kezdődött meg szeptember elsejével a tanítás. Szegeden a Csillag börtön lakói is beülnek az iskolapadba, hogy két éves szakképzésben hegesztő vagy karosszérialakatos szakmához jussanak. A fogvatartottak így már büntetésük ideje alatt is termelőmunkát tudnak majd végezni, és álláshoz is könnyebben juthatnak majd, hiszen ilyen szakemberekből kevés van ma Magyarországon.
Dolgoznak a rabok a Nagyfa-Alföld Kft. gyárcsarnokában. A Szegedi Fegyház és Börtön lakói közül, a foglalkoztatásra kötelezettek több mint 90%-a dolgozik, tanul vagy szakképzésben vesz részt. Az elítéltek közül most kétszer 16 fő kezdhet kétéves szakképzést olyan hiányszakmákban mint a hegesztő és a karosszérialakatos. 
Hajzer Lajos:
„Jelentkezni kellett, el kellett végezni egy tesztet, gondolom, ez jól sikerült, mert itt vagyok és azt gondoltam, hogy ezzel el tudok majd helyezkedni folyamatban is majd bent a börtönben, még van 18 évem, és tudok vele dolgozni és pénzt keresni. 
Görcs Norbert 30 évet tölt a Csillagban, jelenleg a kilencediknél jár. Azt mondja: nagy reményekkel vág neki a szakképzésnek, kihívásként tekint a következő két évre. 
Görcs Norbert:
„Ez nagyon nagy lehetőséget ad arra, hogy emberként tudjam magam kezelni, hogy megbecsülést, normális munkát tudjak végezni, egy felelősségteljes munkát, nem egy dobozhajtogatást, meg ilyenek, mert abba az ember belefásul meg azt egy hatéves kisgyerek is meg tudja csinálni.” 
A börtönparancsnok szerint a büntetés-végrehajtás legfontosabb feladata, hogy segítse a fogvatartottakat a társadalomba való visszailleszkedésben, ehhez pedig kitűnő eszköz az oktatás és a képzés.
 Tikász Sándor, parancsnok, Szegedi Fegyház és Börtön:
„,Megnézzük, milyen képességekkel, kompetenciával, tudással rendelkezik, fölzárkóztatjuk, hogy legalább a nyolc általános iskolai szintet elérje, és utána segítünk neki szakmát választani, ami neki is tetszik, meg hát itt az intézetben is tud ez a szakma működni oktatás, képzés szintjén, gyakorlati terepet is tudunk ehhez biztosítani."
 
A 32 rab oktatásában a Szegedi Szakképzési Centrum szakoktatói nyújtanak segítséget és külső vállalkozók bevonásával biztosítják a gyakorlat megszerzésének lehetőségét. A sikeres vizsga után a börtönben dolgozhatnak majd tovább, szabadulásuk esetén pedig - várhatóan - könnyebben találhatnak majd munkát.

Комментарии

Информация по комментариям в разработке