Zsákmányszerző ösztön kezelése

Описание к видео Zsákmányszerző ösztön kezelése

A gazdi felmérte, hogy kutyusa extrém fizikuma, idegrendszeri sajátosságai és fajta-specifikumai extrém válaszreakciókat eredményeznek a külvilág ingereire. A kutyus ugat, morog, ha meglát az utcán egy elhaladó deszkást. Ugyanígy görkorcsolyázó, rollerező esetén. Mindegy, hogy nő, férfi, felnőtt vagy gyerek gurul a közelében, igyekszik utánuk kapni. Felmérte, hogy ez adott esetben mennyire veszélyes lehet, így a Panyizita.hu-t hívta segítségül, hogy senkire ne rontson rá kutyája. (Eredmény a videó végén!) Mivel a gazdi felelősségteljes volt, azaz kész volt hosszútávon tanulni, energiát és időt szánni a kutyus életének nyugodtabbá, kontrolláltabbá tételére, kész volt vezetőjévé válni, naponta gyakorolni vele, kellően kimozgatni őt, így kvázi „könnyű” dolgunk volt.

Fél év kemény munkával indult... A deszkázók esetünkben egy külső ingert jelentenek, amire a kutyának kialakult és rögzült válaszreakciója van. A cél: ezt a „kapásból érkező” válaszreakciót megváltoztatni. Ez rendkívül lassú, munkaigényes folyamat, ám kitartó és következetes munkával lehetséges. Ugyanilyen fontos később a tanultakat szinten tartani. Minél régebb óta áll fenn a nem kívánatos viselkedés, annál mélyebb a rögzültség, annál több munkára és gyakorlásra lesz szükség. Mivel a kutyus zsákmányszerző ösztöne által vezérelten vadászott, komoly feladat volt új asszociációkat kiépíteni, új érzelmi állapotot kialakítani. Magyarán a harci kedvet, a felajzottságot és dühöt a pavlovi reflexfolyamatok jegyében békés, együttműködő állapottá változtatni. Ilyen például, hogy gördeszkás láttán annak megtámadása, elkapása helyett azonnal figyeljen a gazdira, aki megmondja, mit kell tennie. (Szemkontaktot felvenni, leülni, helyben maradni.)

Lényeges, hogy a kutyus nem egy-egy technika vagy módszer kiragadásával, hanem a Panyizita.hu komplex programja segítségével lett tanítva és korrigálva. Cél a gazdival való együttműködés kialakítása a kutyában, a bizalom erősítése volt, kifejezetten kerülve a megfélemlítést és a fájdalomokozást. A videóban az ún. előtte-utána állapot látható, illetve részletek a közös munkából. Fontos: nem mindegyik kutya reagál hasonlóan! Ez függ a kutya korábbi tapasztalataitól, a gazdival való kötődési viszony jellegéből, idegrendszeri típusától, idegi folyamatainak lefolyásától, különösen azok mozgékonyságát illetően. Így a videóban látott gyakorlatokat szakember felügyelete, irányítása és/vagy a kutyára felhelyezett szájkosár nélkül nem ajánlott önállóan alkalmazni! Mivel a kutyus a nyílt agressziós skála felső fokáig soha nem jutott (a gazdi időben kezdett vele foglalkozni és azóta is következetesen teszi mindezt), így a képen látható pózok bár félelmetesnek tűnhetnek, de nem történt sérülés a tréningek alatt, előtte és utána sem.

Végül a gazdi, B. Melinda rövid írása: „A videón szereplő kutyus gazdijaként fontosnak tartom megemlíteni, hogy egy menhelyi kutya örökbefogadásánál fel kell arra készülni, hogy a kutyusnak van múltja, aminek részleteiről nem feltétlenül tudunk, érkezik egy csomaggal, de megfelelő odafigyeléssel, energia-befektetéssel túl lehet lendülni a nehézségeken, meg lehet találni a megoldást. Jó, ha kutyaválasztás előtt végiggondoljuk, meg tudjuk-e adni neki azt a figyelmet, szeretetet, időt, foglalkozást, stb. amit igényel személyiségéből vagy fajta-jellegéből adódóan és ennek megfelelően döntsünk. A „lány létedre ilyen kutyát tartasz?” kérdésekkel a mai napig nem tudok mit kezdeni. Egy pillanatig sem bántam meg, hogy őt fogadtam örökbe, akkor sem kételkedtem a döntésben, amikor realizáltam, hogy erős fizikuma miatt nagyobb odafigyelést igényel. A közös tréningeket mindketten élvezzük, ő nagyon szeret tanulni, én pedig szeretek vele dolgozni, játszani, lenni. Zita pedig mindig kitalál valamit, hogy kizökkentsen minket a komfortzónánkból. :)”

Ha segíthetek neked és kutyusodnak, hívj bizalommal!
* *
Panyi Zita, kutyatréner: +36 (70) 675-0555 | https://panyizita.hu – Kutyául, anyanyelvi szinten.
Iratkozz fel a csatornámra! Ha tetszett a videó, ne felejtsd el lájkolni és megosztani. Szeretettel várom a hozzászólásod is!

Комментарии

Информация по комментариям в разработке